...return to index

Brown

Splits

8.2km 385m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jonny Malley SHUOC M21 55:01
2nd Rhys Findlay-Robinson LOC M21 55:35
3rd Steve Birkinshaw WCOC M45 58:19
4th Todd Oates LOC M21 59:11
5th John Slater WCOC M40 68:10
6th Chris Heppenstall LOC M35 69:40
7th Andrew Bradley WCOC M50 70:22
8th Mike Harrison WCOC M40 71:36
9th Chris Hope WCOC M35 72:28
10th Pete Nelson WCOC M60 72:31
11th Daniel Parker BL M50 73:22
12th Heather Burrows LOC W21 74:04
13th Ian Cumpstey JOK M35 75:30
14th Alan Irving WCOC M45 75:37
15th James Daplyn BL M21 76:28
16th Karen Parker BL W50 76:33
17th Steven Breeze WCOC M40 76:59
18th Colin Valentine WCOC M50 80:27
19th Darren Baker DEE M45 81:09
20th Martin Skinner WCOC M50 82:34
21st Richard Wilson LOC M60 88:08
22nd Susan Skinner WCOC W50 88:22
23rd Ian Murgatroyd SOLWAY M50 90:50
24th Derek Fryer LOC M60 95:00
25th Stephen Edge LOC M50 105:06
26th Ray Johnstone WCOC M60 117:11

Blue

Splits

6km 320m

Pos Name Club Age Class Time
1st David Spencer WCOC M45 46:28
2nd Simon Hunter WCOC M45 46:53
3rd Matthew Rooke LOC M21 47:59
4th Alastair Thomas WCOC M14 49:27
5th Michael Billinghurst WCOC M50 49:31
6th Rebecca Rooke SROC W21 49:57
7th Rob Stein WCOC M21 50:44
8th Jeff Goodwin WCOC M50 54:02
9th Richard Lecky-Thompson LOC M50 54:57
10th Nick Howlett LOC M45 55:32
11th David White IND M40 56:19
12th Andy Lewsley BL M55 56:55
13th Howard Leslie WCOC M50 57:11
14th Stuart Parker WAROC M50 58:12
15th Simon Hunt BL M45 59:13
16th Stuart Graham SOLWAY M45 59:47
17th Russell Cannon LOC M50 60:27
18th Mark Simmonds LOC M50 62:01
19th George Hare NATO M50 64:16
20th Stella Lewsley BL W60 64:24
21st Rebekah Beadle LOC W50 64:56
22nd Ron Kenyon BL M60 65:41
23rd Debbie Thompson BL W55 66:12
24th George Hudson-Chang LOC M16 66:34
25th Angela Jackson WCOC W35 66:35
26th Robin Thomas BL M60 66:53
27th David Downes WCOC M60 67:55
28th Emily Brown BL W16 69:11
29th Lynne Thomas WCOC W40 70:36
30th Stephen Farthing BL M50 71:01
31st Nick Moore WCOC M55 71:54
32nd Raymond Wren BL M65 72:48
33rd Bob Barnby WCOC M65 73:03
34th Cliff Etherden LOC M65 73:48
35th John Nash LOC M60 73:53
36th Hannah Bradley WCOC W20 76:07
37th Simon Filmore LOC M55 76:51
38th Steve Burge LOC M70 79:50
39th Tim Donovan WAROC M50 81:42
m3 Judy Burge LOC W55 82:09

Green

Splits

4.5km 275m

Pos Name Club Age Class Time
1st Daniel Spencer WCOC M14 44:44
2nd Adam Bennett BL M40 45:58
3rd Roger Thomas WCOC M50 47:56
4th Sarah Atkinson LOC W21 49:45
5th Lois Jefferson LOC W18 52:22
6th Tony Duncan WCOC M70 52:24
7th Iain Stemp WAOC M45 53:00
8th Sam Yates LOC M16 53:23
9th Stephen Richards SELOC M60 53:30
10th Paul Johnson BL M60 53:38
11th Anne Burbidge WCOC W50 54:27
12th John Robinson WCH M60 54:55
13th Grace Pugh LOC W16 55:39
14th Jane Malley NATO W50 56:03
15th Richard Cummings WCOC M55 57:41
16th Ian Teasdale WCOC M50 58:15
17th David Rawle BL M45 58:52
18th Dave Neild LOC M65 59:01
19th Michael Pearson WCOC M70 59:11
20th Richard Evans BL M60 60:52
21st Debbie Watson WCOC W55 61:23
22nd Philip Nichols BL M55 61:38
23rd Lindsey Bayles LOC W50 61:44
24th Syd Thomas WCOC M60 62:11
25th Helen Neild LOC W65 62:26
26th Tom Barkas SROC M65 62:35
27th Mary Rack NATO W55 64:51
28th Janet Nash LOC W60 65:18
29th Jane Ligema LOC W45 66:42
30th Kim Leslie WCOC W50 67:10
31st Paul David Williams BL M60 67:33
32nd Mike Cumpstey BL M65 67:47
33rd Jonathan Eaton WCOC M55 67:58
34th John Pullin LOC M65 68:51
35th Judith Filmore LOC W55 69:06
36th Gerry Garvey BL M45 70:52
37th Mary Barron LOC W16 71:27
38th Neil Morley BL M55 71:30
39th Joan Cumpstey BL W65 74:51
40th Dick Whitworth BL M75 75:39
41st Sarah Chaudhri WCOC W50 77:54
42nd Chris Whitby WCOC M45 79:12
43rd Anne Wilson LOC W60 81:43
44th Jeff Powell Davies BL M21 82:22
45th Deborah Goodwin WCOC W50 82:43
46th Diana Mitchell BL W65 83:18
47th Dale Colclough IND M50 87:31
48th Dave Walton LOC M60 95:28
49th Brian Carey SELOC M55 96:09
50th Clyde Mitchell BL M70 105:42
51st Stuart Anders SELOC M21 141:38
m3 Daisy Fletcher-Cooney LOC W16 67:22
w9 Fran McDonald WCOC W60 70:17
m5 Elaine Sutton DEE W45 71:24
m4 m9-10 m13-14 Carol Graham SOLWAY W45 94:11

Short Green

Splits

2.9km 175m

Pos Name Club Age Class Time
1st Harry Scott LOC M14 37:02
2nd Rachel Osborn WAROC W40 39:44
3rd Catherine Wetherfield WCOC W50 45:09
4th Stan Johnston LOC M75 47:42
5th Karen Blackburn BL W65 48:36
6th Jane Yates IND W45 49:27
7th Robin Stansfield BL M70 49:45
8th Richard Day LOC M70 51:06
9th Elizabeth Farthing BL W45 51:07
10th Louise Wilson BL W70 55:03
11th Richard Goodwin WCOC M55 58:55
12th Verena Johnston LOC W80 60:43
13th Seb White WCOC M16 61:19
14th David Lee NGOC M75 62:50
15th Anita Evans BL W60 62:56
16th Mike Atherton LOC M70 64:26
17th Vanessa Brierley WCOC W45 68:32
18th Marguerite Pennell WCOC W70 71:36
19th Kate Kilpatrick BL W40 73:10
20th Angela Whitworth BL W70 88:44

Light Green

Splits

3.6km 225m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alex Foster LOC M14 38:07
2nd Niamh Hunter WCOC W14 40:34
3rd Jack Caine LOC M16 44:10
4th Rosie Spencer WCOC W12 45:17
5th Anna Lister LOC W14 47:00
6th Megan Bartlett LOC W14 50:30
7th Victor Nicholson-Sopwith LOC M14 52:54
8th Ben Goodwin WCOC M14 54:22
9th Joseph Goodwin WCOC M14 60:37
10th Isobel Williamson LOC W60 63:06
11th Alexandra Hare NATO W14 68:27
12th Izzy White WCOC W14 71:27
13th Polly Allen LOC W14 71:46
14th Jennie Garbutt IND W21 75:53
15th Jane Hunter WCOC W45 76:16
16th Philip Shrimpton LOC M14 76:47
17th Alex Christian LOC M14 84:50
m8-12 Eilidh Miller LOC W14 99:07

Orange

Splits

2.5km 175m

Pos Name Club Age Class Time
1st Caitlin Irving WCOC W12 27:02
2nd Ellie Simmonds LOC W12 29:32
3rd Henry Teasdale WCOC M12 29:34
4th Zoe Graham SOLWAY W12 32:11
5th Denise Broom IND W50 32:30
6th Nicolette Carey SELOC W50 35:03
7th Milo Williamson LOC M12 35:10
8th Daniel Lister LOC M12 35:13
9th Jonty Goodwin WCOC M12 40:37
10th Joe Ligema LOC M9 42:26
11th Alice Naylor IND W12 42:28
12th Carys Thomas WCOC W12 44:30
13th Liz Lecky-Thompson LOC W50 47:22
14th Harriet Wood LOC W14 50:45
15th Ellie Farthing + Islay Aitken BL W10 57:14
16th Suzanne Morley BL W16 65:16
w1 Susan Findlay-Robinson WCH W60 57:49
m1-5 Mary Kyle LOC W14 57:52

Yellow

Splits

1.7km 80m

Pos Name Club Age Class Time
n/c Ellie Simmonds LOC W12 15:46
n/c Daniel Lister LOC M12 18:28
1st Wilfrid Teasdale WCOC M10 18:49
2nd Madeleine White WCOC W12 20:06
n/c Harriet Wood LOC W14 21:49
3rd Isaac Hunter WCOC M10 23:08
4th Norman Jackman IND M7 23:19
n/c Mary Kyle LOC W14 24:18
5th George Jackman IND M5 25:00
6th Milo Williamson LOC M12 25:11
7th Tomas Rawle BL M10 26:24
8th Robert Farthing BL M10 29:19
9th Rebecca Lee IND W10 36:47
10th Maisy Yates IND W10 36:53
11th Sam Hunt BL M10 43:13