...return to index

Brown

Splits

9.2km 475m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andy Simpson OD M40 64:36
2nd John Slater WCOC M40 69:05
3rd Alastair Mackenzie CLOK M55 72:17
4th James Daplyn BL M21 73:45
5th Mike Harrison WCOC M40 74:47
6th Simon Hunter WCOC M45 76:05
7th Richard Lecky-Thompson LOC M50 76:16
8th Alan Irving WCOC M45 76:56
9th Katie Wright LOC W18 80:49
10th Nicholas Evans NOC M50 81:01
11th Martin Skinner WCOC M50 81:29
12th Peter Stobbs PFO M50 83:51
13th Richard Wilson LOC M60 85:25
14th Colin Valentine WCOC M50 85:27
15th John Taylor SROC M65 87:34
16th Ray Johnstone WCOC M60 88:40
17th Heather Hartman INT W40 89:05
18th Simon Austin LOC M21 91:20
19th Susan Skinner WCOC W50 91:58
20th Stephen Edge LOC M50 95:11
21st Mark Edwards SROC M45 95:32
22nd Alan Hartley BL M40 99:15
23rd Malcolm Ruckledge WCOC M70 124:21

Blue

Splits

6.4km 350m

Pos Name Club Age Class Time
1st David Spencer WCOC M45 47:00
2nd Michael Billinghurst WCOC M50 52:59
3rd Chris Heppenstall LOC M35 54:10
4th Chris Emerson WCOC M60 55:29
5th Gavin Smith SROC M55 55:47
6th Jeff Goodwin WCOC M50 56:30
7th Francis Shillitoe NATO M40 58:07
8th Hugh Potter NATO M45 58:11
9th Howard Leslie WCOC M50 58:46
10th Andy Lewsley BL M55 58:56
11th John Taylor WCOC M50 59:06
12th Graham Watson WCOC M50 59:18
13th Rob Bailey CLOK M55 59:19
14th Kate Charles WCOC W45 60:07
15th Steven Breeze WCOC M40 60:27
16th Stuart Parker WAROC M50 61:17
17th Julian Lailey SROC M65 61:58
18th Katrina Hemingway WCOC W18 62:31
19th= Christine Goulding BL W50 63:55
19th= David Allison STAG M50 63:55
21st Stuart Graham SOLWAY M45 64:05
22nd Toni O'Donovan OD W35 64:32
23rd Ian Lowles WCOC M45 65:26
24th Bob Cooper NN M65 65:32
25th Russel Cannon LOC M50 65:51
26th Mike Hind CLARO M60 66:02
27th Bob Barnby WCOC M65 66:55
28th Angela Jackson WCOC W35 68:02
29th Joanne Taylor SROC W50 68:48
30th Robin Thomas BL M60 69:51
31st Tim Donovan WAROC M50 70:03
32nd Simon Filmore LOC M55 70:33
33rd Dave Bodecott   M60 71:02
34th Judith Wood PFO W50 71:10
35th Mark Simmonds LOC M50 71:44
36th Neil O'Gorman TAY M40 71:51
37th Bill Hyslop SROC M70 73:19
38th Luke Stangroom LOC   73:56
39th John Ward OD M65 74:01
40th John Nash LOC M60 74:07
n/c Heather Burrows LOC W21 76:10
41st Hannah Cleary-Hughes LOC W18 76:10
42nd Raymond Wren BL M65 77:58
43rd Roy McGregor SROC M45 78:54
44th David Rawle BL M45 79:07
45th Stephen Farthing BL M50 79:27
46th Janet Evans NOC W50 80:30
47th Isabel Berry BL W21 81:39
48th Edward Nicholson NOC M55 84:42
49th Anne Wilson LOC W60 90:14
50th Mike Cumpstey BL M65 94:36
m8 Ian Williams SELOC M21 81:19

Green

Splits

4.5km 275m

Pos Name Club Age Class Time
1st Phillip Batts CLOK M50 39:35
2nd Michael Pearson WCOC M70 42:29
3rd Ann Cummings WCOC W55 44:11
4th Tony Duncan WCOC M70 45:07
5th Roger Thomas WCOC M50 45:17
6th Stella Lewsley BL W60 46:04
7th Richard Tiley LOC M55 46:05
8th Steven McHarg INT M21 46:22
9th Lynne Thomas WCOC W40 46:25
10th Ged Hagan WCOC M55 46:36
11th Roger Jackson WCOC M65 46:58
12th Debbie Watson WCOC W55 47:46
13th Matthew Blockley WCOC M16 48:36
14th Jackie Chapman LOC W55 48:42
15th Selwyn Wright LOC M55 48:58
16th Daisy Flecther-Coone LOC W16 49:08
17th Richard Cummings WCOC M55 49:45
18th Ian Teasdale WCOC M50 49:53
19th= Miriam Rosen SROC W65 50:09
19th= Chris Lates BL M70 50:09
21st Anne Burbidge WCOC W50 50:26
22nd Judy Burge LOC W55 50:44
23rd Andrew McHarg INT M21 51:05
24th Dave Neild LOC M65 51:14
25th Tom Barkas SROC M65 51:36
26th Alex Chaudhri WCOC M18 51:44
27th Gill Browne LOC W55 52:07
28th Keith Henderson WIM M70 52:14
29th Sarah Chaudhri WCOC W50 52:30
30th Boris Spence NN M60 52:33
31st Matt Edge LOC M18 52:45
32nd Helen Neild LOC W65 53:25
33rd Anne Ockenden SROC W16 53:30
34th Steve Burge LOC M70 53:56
35th Harry Scott LOC M14 55:01
36th David Rosen SROC M60 55:33
37th Philip Nichols BL M55 55:58
38th Janet Nash LOC W60 56:14
39th Gerry Garvey BL M45 56:31
40th Paul Tickner WCOC M55 57:06
41st Liz Farthing BL W45 57:45
42nd Isla Mathieson CLOK W45 57:52
43rd David Fenwick WCOC M70 58:18
44th Jonathan Eaton WCOC M55 58:34
45th Jim Mitchell PFO M70 60:14
46th Judith Filmore LOC W55 60:38
47th Karen Blackburn BL W65 61:49
48th Jonathan Austin LOC M21 62:41
49th Niamh Hunter WCOC W14 63:19
50th Tim Moon CLARO M65 65:11
51st Juliet Bentley SROC W45 66:14
52nd Joyce Woffindin WCOC W50 66:27
53rd Julia Laverack WAROC W50 66:42
54th Dick Whitworth BL M75 66:53
55th Deborah Goodwin WCOC W50 70:26
56th Joanne Williams SELOC W35 73:00
57th Caroline Mackenzie CLOK W50 73:41
58th Alan Heppenstall LOC M70 89:02

Short Green

Splits

3km 170m

Pos Name Club Age Class Time
1st Steve Telford WCOC M50 34:37
2nd Brian Looker SROC M75 34:57
3rd Andrew Smith LOC M65 35:04
4th Malcolm McIvor DEE M75 36:31
5th Catherine Wetherfield WCOC W50 37:27
6th Andrew Suddaby BL M75 37:38
7th Jan Clenaghan SOLWAY W60 37:44
8th Sally Rollo SOLWAY W60 39:24
9th Penny Clay   W45 41:09
10th Richard Moss BL M70 41:17
11th Stan Johnston LOC M75 43:26
12th Louise Hagan WCOC W21 44:34
13th Jane Yates   W45 44:57
14th Kim Leslie WCOC W50 45:50
15th Robin Stansfield BL M70 46:08
16th Gillian Rowan-Wilde PFO W65 46:31
17th Kate Skinner WCOC W16 47:53
18th Geoff Armer BL M65 48:48
19th Marguerite Pennell WCOC W70 51:23
20th Mike Atherton LOC M70 52:44
21st Richard Goodwin WCOC M55 54:57
22nd Helen Morley BL W50 56:24
23rd Angela Whitworth BL W70 57:44
24th Louise Wilson BL W70 57:55
25th Lorraine Batts CLOK W55 58:01
26th Carol Graham SOLWAY W45 68:54
27th Roy Malley NATO M85 86:56
w7 m11 Fran McDonald WCOC W60 47:54

Light Green

Splits

3.4km 210m

Pos Name Club Age Class Time
1st Heather Ball LOC W14 34:48
2nd Alex Foster LOC M14 35:59
3rd Ben Breeze WCOC M14 39:01
4th David Binks WAROC M65 39:43
5th Rosie Spencer WCOC W12 43:28
6th Chris Telford WCOC M16 46:19
7th Fiona Newby LOC W14 47:18
8th Michael Milburn   M50 49:11
9th Megan Bartlett LOC W14 49:23
n/c Polly Allen   W14 52:47
10th Joseph Goodwin WCOC M14 53:18
11th Joanna Treasure SELOC W50 57:22
12th Verena Johnston LOC W80 57:47
13th Francis Smith-Ward LOC M14 59:31
14th Philip Shrimpton LOC M14 60:22
15th Jane Hunter WCOC W45 71:36
16th Kim Sanderson NATO W35 72:10
17th Alison Stewart   W50 73:03
18th Birgitte Nilsen TAY W35 77:02
19th Alex Christian LOC M14 80:20
20th Sharon Jones   W45 91:55
m1 Jack Caine LOC M16 40:25
w9 Ben Goodwin WCOC M14 48:21
w9 Jack Bingham WCOC M16 58:54

Orange

Splits

2.8km 135m

Pos Name Club Age Class Time
1st Henry Teasdale WCOC M12 37:41
2nd Caitlin Irving WCOC W12 37:44
3rd Lucy Procter LOC W12 44:24
4th Milo Williamson LOC M12 53:26
5th Harriet Wood LOC W12 53:57
6th Jessica Breeze WCOC W12 54:06
7th Rebecca Thomas   W40 55:49
8th Patrick Thomas LOC M12 56:02
9th Gemma O'Dowd BL W8 57:02
10th Ben O'Dowd BL M10 59:01
11th Ellie Simmonds LOC W12 60:29
12th Zoe Graham SOLWAY W12 60:50
13th Rosie Law LOC W60 63:48
14th Carys Thomas WCOC W12 66:40
15th Alison Rawle     68:37
16th Harrison Carr LOC M12 71:38
17th Leo Jones LOC M14 94:34
rtd Emma Hood LOC W14  
m5 Polly Allen LOC W14 66:40
m7-10 m14 Judy Suddaby BL W70 73:10
m9-14 Suzanne Morley BL W16 188:26

Yellow

Splits

1.9km 55m

Pos Name Club Age Class Time
n/c Milo Williamson LOC M12 15:06
1st Ellie Simmonds LOC W12 16:35
n/c Lucy Procter LOC W12 18:27
2nd Wilfred Teasdale WCOC W10 18:35
3rd James Birkinshaw WCOC M12 19:22
4th Isaac Hunter WCOC M10 22:40
n/c Harrison Carr LOC M12 23:05
5th James Ryan IND M12 23:23
6th Jonty Goodwin WCOC M10 24:01
7th Robert Farthing BL M10 24:33
8th Masie Evans WAROC W8 28:06
9th Michael Austin LOC M55 28:27
10th Ben Sanderson NATO M8 30:16
11th Thomas Rawle BL M10 30:19
n/c Harriet Wood LOC W12 30:21
12th Joss + Scarlett Evans WAROC W6 31:02
13th Eleanor Farthing BL W10 33:59
14th Rodley Family     34:39
15th Oscar Sanderson NATO M6 35:46
16th Leo Degnen-Potter NATO M10 37:50
17th Rosalind Williams SELOC W5 42:35
18th Hazel Laverack WAROC W9 47:01
19th Maisy Yates   W10 49:54
20th Hannah Birkinshaw WCOC W5 50:50
21st Ellen + Eoin Simpson OD W6 58:19