...return to index

Black

Splits

10.7km 495m

Pos Name Club Age Class Time
1st Todd Oates IND M21 79:02
2nd Andrew Llewellyn NOC M21 79:33
3rd Claire Ward ESOC W35 82:01
4th Jack Wright LOC M20 84:44
5th Dan Findlay-Robinson SLOW M21 88:39
6th Alex McCann MDOC M18 89:19
7th Nicholas Barber CLOK M21 89:24
8th Ian Cumpstey JOK M35 91:38
9th John Embrey HOC M55 96:46
10th Steve Lang MDOC M40 108:04
11th Stuart Parker WAROC M45 117:29
w2 Jonny Malley EBOR M21 70:54

Brown

Splits

9.2km 475m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jim Trueman MDOC M45 80:40
2nd John Slater WCOC M40 81:39
3rd Mike Harrison WCOC M40 86:16
4th Iain Smith-Ward LOC M45 88:43
5th Gavin Smith SROC M55 92:41
6th Alastair Mackenzie CLOK M55 93:44
7th Paul Taylor EPOC M45 94:46
8th Paul Neild IND M40 99:25
9th Andrew Dames IND M50 100:39
10th Steven Breeze WCOC M40 102:22
11th John Robson SOLWAY M55 104:57
12th Paul Wright PFO M50 121:59
13th Mark Sammon SELOC M40 131:48
m12-18 Darren Baker DEE M45 105:01

Short Brown

Splits

7.4km 375m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ray Ward ESOC M35 59:12
2nd Elspeth Ingleby SELOC W21 66:06
3rd Steve Dempsey MDOC M50 67:24
4th Andrew Bradley WCOC M50 67:26
5th John Dempsey MDOC M18 67:47
6th Howard Leslie WCOC M50 71:08
7th Nick Howlett LOC M45 71:20
8th Mike Johnson SROC M50 71:36
9th Richard Lecky-Thompson LOC M50 72:34
10th Trevor Hindle MDOC M45 76:38
11th David McCann MDOC M50 77:29
12th Colin Valentine WCOC M50 77:44
13th Jeff Goodwin WCOC M50 77:56
14th Carrie Beadle LOC W20 78:05
15th John Taylor SROC M60 78:46
16th David Mainwaring BL M50 81:00
17th Natalie Beadle LOC W18 81:47
18th Nicholas Evans NOC M50 83:14
19th Lee Scott SYO M45 86:57
20th George Hare NATO M45 90:02
21st Simon Moss SLOW M45 90:07
22nd Tim Palmer DEE M45 90:18
23rd Ray Johnstone WCOC M60 90:19
24th Barnaby Warren NN M18 92:34
25th Ian Sumler-Hutchinson CLOK M45 101:38
26th Elaine Sutton DEE W45 106:42
27th Malcolm Ruckledge WCOC M70 116:40
28th Richard Rigby CLOK M45 127:31
29th Albert Sunter SELOC M50 134:13
dns rtd Tony Varley SELOC M65  
m7 Simon Froude AIRE M50 132:13

Blue

Splits

6.0km 280m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lewis Taylor WCOC M21 37:58
2nd Adam Bartlett LOC M16 49:17
3rd Carl Edmonds LOC M20 49:33
4th Rebecca Rooke SROC W21 49:51
5th Jeff Powell Davies BL M21 50:23
6th Matthew Rooke LOC M21 51:38
7th Martyn Roome SROC M60 53:35
8th Richard Wilson LOC M60 57:35
9th Richard Tiley LOC M55 58:33
10th Andy Lewsley BL M55 59:29
11th Rick Browne LOC M55 59:47
12th Alison Ingleby DEE W21 59:53
13th Mark Jesson PFO M45 60:10
14th Kate Charles WCOC W40 61:49
n/c Richard Towler LOC M60 62:23
15th Steve Ingleby DEE M60 62:37
16th Laurence Johnson SROC M16 62:43
17th Andrew Armstrong RR M55 64:13
18th Jon Carberry SROC M50 65:02
19th Adam Bennett BL M35 68:09
20th Bob Barnby WCOC M60 68:18
21st Simon Filmore LOC M55 70:16
22nd Michael Pearson WCOC M65 70:43
23rd John Nash LOC M60 70:50
24th Simon Hunt IND M45 72:33
25th Dave Jones LOC M50 73:37
26th Jamie Hoyle PFO M16 74:13
27th Robin Thomas BL M60 76:02
28th Noah Howlett LOC M16 76:06
29th Stephanie Moss SLOW W35 76:26
30th Debbie Thompson BL W55 76:40
31st Amjad Khursheed RR M50 76:53
32nd Andrew Brockbank LOC M16 76:58
33rd Norman Hall DEE M65 77:38
34th Graham Farley LOC M50 79:25
35th Zephan Buck LOC M20 83:03
36th Mike Hind CLARO M60 84:20
37th Jane McCann MDOC W45 84:22
38th Tim O'Donoghue SOLWAY M60 86:13
39th Richard Evans BL M60 86:25
40th Raymond Wren BL M65 88:23
41st Julie Laverock IND W45 88:48
42nd Paul Watson MDOC M35 91:04
43rd Ian Watson MDOC M65 91:28
44th Jeanette Sumler-Hutchinson CLOK W50 99:20
m5-15 Philip Jennings WCOC M16 94:03

Short Blue

Splits

4.7km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Katrina Hemingway WCOC W18 44:18
2nd Sarah Jones LOC W18 44:25
3rd Stella Lewsley BL W55 47:40
4th Christine Goulding BL W50 50:00
5th Tony Davies SELOC M65 50:02
6th Helen Ockenden SROC W16 50:10
7th Susan Skinner WCOC W45 50:56
8th Roger Thomas WCOC M50 51:44
9th Peter Ross MDOC M65 54:23
10th Janet Evans NOC W50 56:26
11th Hannah Bradley WCOC W18 57:15
12th Heather Wornham WCOC W18 57:22
13th Chris Rostron MDOC M65 57:45
14th Mike Cumpstey BL M65 58:14
15th Paul Ferguson SROC M60 58:18
16th Pauline Richardson LOC W55 59:34
17th Jo Taylor SROC W50 60:25
18th Karen Farley LOC W50 61:34
19th Carolyn Hindle MDOC W18 61:45
20th Bill Hyslop SROC M70 62:16
21st Stephen Round SELOC M60 62:18
22nd Kim Leslie WCOC W50 63:33
23rd Rick Houghton SROC M50 63:54
24th Duncan Conway LOC M45 64:20
25th Richard Cummings WCOC M50 64:27
26th Dave Neild LOC M65 65:47
27th Jenny Wren BL W60 66:03
28th Roy McGregor SROC M45 66:27
29th Dave Fenwick WCOC M65 66:54
30th Debby Warren NN W50 67:04
31st Jane Malley NATO W50 67:26
32nd Ann Cummings WCOC W50 69:49
33rd Jenny Jennings WCOC W50 70:31
34th Deb Murrell SROC W45 72:32
35th Jacqueline Embrey HOC W55 75:00
36th Clyde Mitchell BL M65 75:45
37th Chris Kirkham MDOC M65 76:02
38th Bob Elmes DEE M65 76:10
39th Sarah Chaudhri WCOC W50 76:40
40th Duncan Shiell RR M65 78:21
41st Hazel Hindle MDOC W50 79:47
42nd Gerry Garvey BL M45 84:53
43rd Chris Whitby WCOC M45 128:30
m2-6 Julian Warren NN M50 23:22
m4-10 Ian Teasdale WCOC M50 62:55
m5 Juliet Bentley SROC W45 93:21

Green

Splits

4.4km 210m

Pos Name Club Age Class Time
1st Tony Duncan WCOC M70 42:47
2nd Hannah Cleary-Hughes LOC W16 43:38
3rd Ann Cranke CLOK W55 45:34
4th David Rosen SROC M60 51:33
5th Chris Lates BL M70 51:45
6th Jackie Chapman LOC W55 52:03
7th Laura Hindle MDOC W16 52:06
8th Lois Jefferson LOC W16 52:13
9th Ian Farrell MDOC M21 52:17
10th Alan Poxon MDOC M55 53:07
11th Miriam Rosen SROC W60 53:47
12th Lynne Thomas WCOC W40 54:00
13th Annie Ockenden SROC W16 55:05
14th Norman French LOC M65 55:16
15th Janet Nash LOC W60 57:36
16th Syd Thomas WCOC M60 57:39
17th Dave Mawdsley MDOC M70 57:56
18th Andrew Gregory MDOC M75 58:26
19th Jillyan Dobby MDOC W60 60:43
20th Phil Nichols BL M55 60:48
21st Richard Llewellyn NOC M55 60:58
22nd Susan Roome SROC W60 61:46
23rd Joan Cumpstey BL W65 61:56
24th Gill Browne LOC W55 61:59
25th Helen Neild LOC W65 62:48
26th Malcolm McIvor DEE M70 63:22
27th Jonathan Eaton WCOC M55 63:23
28th Dick Whitworth BL M70 63:24
29th Jill Smith EBOR W55 65:11
30th Jan Clenaghan SOLWAY W60 65:20
31st Sarah Watkins SROC W35 65:28
32nd Jenny Bradley WCOC W16 65:58
33rd William Dehany CLOK M60 67:57
34th Maja While CLARO W45 73:24
35th Judith Filmore LOC W55 74:55
36th= Tony Wagg MDOC M65 75:08
36th= Glenys Ferguson SROC W60 75:08
38th Anne Wilson LOC W60 75:45
39th Susan Shiell RR W60 75:46
40th Mary Rack NATO W50 77:23
41st Linda Collison BL W60 77:35
42nd Kate Skinner WCOC W16 78:03
43rd Ben Cooper LOC M16 78:09
44th David Brook NN M70 82:58
45th Evelyn Elmes DEE W16 83:51
46th Fran McDonald WCOC W60 85:02
47th Dave Walton AIRE M60 88:10
48th Hannah Skinner WCOC W20 90:37
49th Mike Fairburn PFO M70 94:16
50th Ailsa O'Donoghue SOLWAY W16 104:02

Short Green

Splits

3.6km 165m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrew Suddaby BL M75 47:33
2nd Richard Collins SROC M65 52:01
3rd Diana Mitchell BL W65 54:37
4th Sally Rollo SOLWAY W60 56:54
5th Geoff Armer BL M65 60:15
6th Alan Heron SELOC M75 62:10
7th Jan Ellis MDOC W65 66:55
8th Kate Kilpatrick IND W40 71:06
9th Alan Cranke CLOK M60 71:20
10th Louise Wilson BL W70 72:46
11th Helen O'Donoghue SOLWAY W50 75:05
12th Catherine Wetherfield WCOC W45 76:02
13th Shirley Moss BL W70 79:01
14th Richard Moseley LOC M75 85:33
15th Christine Moseley LOC W65 87:05
16th Marguerite Pennell WCOC W70 90:24
17th Roy Malley NATO M80 93:28
18th Angela Whitworth BL W70 95:19
19th Joanna Treasure SELOC W50 139:23
m3-9 Judy Suddaby BL W70 69:30
m6 Anita Evans BL W55 77:12
m1 m6-9 Jane Hunter WCOC W45 104:27

Very Short Green

Splits

3.0km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st John Roelich BL M65 57:45
2nd Lesley Wornham WCOC W55 60:53
3rd Susan Findlay-Robinson WCH W60 66:36
4th Sue Birkinshaw MDOC W75 67:08
m4 m8 Jane Collins SROC W55 71:41
m3 m6-8 Margaret Gregory MDOC W75 86:56

Light Green

Splits

3.2km 155m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ben Breeze WCOC M14 41:44
2nd James McCann MDOC M14 43:49
3rd Daisy Fletcher-cooney LOC M14 45:53
4th Niamh Hunter WCOC W14 46:25
5th Ben Goodwin WCOC M12 48:40
6th Jack Bingham WCOC M16 51:10
7th Saskia Warren NN W14 52:35
8th Alexander O'Donovan UVHS M14 57:38
9th Jack Caine UVHS M14 61:26
10th Bethan Cross UVHS W16 65:19
11th Megan Bartlett UVHS W14 65:43
12th Faisal Khursheed RR M14 79:32
13th Melina Rigby IND W50 101:51
m7 Sarah Newport WCOC W45 99:09

Orange

Splits

2.8km 105m

Pos Name Club Age Class Time
1st Finlay Johnson SROC M12 30:11
2nd Ben Dempsey MDOC M20 31:09
3rd Bridget Khursheed RR W45 36:43
4th Yousuf Khursheed RR M12 40:23
5th Alexandra Hare NATO W12 47:12
6th Charlotte Robinson IND W12 49:39
7th Thomas Rawle BL M10 55:04
8th Heather Ball UVHS W14 56:18
9th Thomas, Aramea and Becka IND   56:40
10th Josie Greenhalgh HORWICH W40 57:16
11th Benson Jones LOC M14 59:01
12th Francis Smith-Ward UVHS M12 61:58
13th William Bannister UVHS M14 62:16
14th Alex Christian UVHS M12 68:50
15th Harvey Thompson BL M14 74:41
16th Caroline Donelan IND W50 81:13
17th David Pitt IND M70 84:10
18th Benjamin Hoyle PFO M14 97:43

Yellow

Splits

2.4km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Henry Teasdale WCOC M10 21:50
2nd Sam Crawshaw EPOC M10 23:24
3rd Jessica Breeze WCOC W12 24:32
4th Wilfrid Teasdale WCOC M10 25:51
5th Carys Thomas WCOC W10 30:26
6th Isla O'Donoghue SOLWAY W10 34:09
7th Isaac Hunter WCOC M10 35:51
8th Joshua Harrop SELOC M10 44:39
9th Anya Robinson IND W10 46:13
10th Sam Hunt IND M10 46:45
11th Leo Jones UVHS M12 50:56

White

Splits

1.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alexandra Crawshaw EPOC W8 15:35
2nd James Birkinshaw WCOC M10 23:09
3rd Matthew Birkinshaw WCOC M7 23:56
4th Gabriela Hoyle PFO   24:34
5th Laurence Ward ESOC M5 33:45
6th Lucy Ward ESOC W3 34:33