...return to index

Brown

Splits

9.600km 320m

Pos Name Club Age Class Time
1st Steve Birkinshaw WCOC M40 49:21
2nd John Rocke SHUOC M21 49:43
3rd Mark Saunders LOC M21 52:52
4th Peter Bray UDOC M20 54:04
5th Tom Horton MDOC M20 57:48
6th Carl Edmonds LOC M20 59:11
7th Chris Mitchell PFO M21 59:42
8th Lewis Taylor WCOC M20 60:04
9th Jim Trueman MDOC M45 60:18
10th Mike Johnson SROC M50 61:52
11th Chris Heppenstall LOC M21 62:33
12th Liam Corner MDOC M40 62:37
13th Pete Kidd SELOC M35 62:48
14th Fabian Kempe UDOC M21 63:35
15th Mike McIver LOC M21 63:38
16th John Slater WCOC M40 63:42
17th David Spencer WCOC M40 63:43
18th Chris Naylor LOC M21 64:04
19th Stephen Lang MDOC M40 66:57
20th Trevor Hindle MDOC M45 67:48
21st Richard Wilson LOC M55 68:46
22nd Alan Irving WCOC M45 69:09
23rd Adam Poole UDOC M21 70:20
24th= Paul Wilmore SROC M21 72:16
24th= Andy Quickfall SROC M55 72:16
26th Steve Dempsey MDOC M45 72:23
27th Francis Shillitoe NATO M35 73:02
28th Darren Baker DEE M45 74:47
29th Mike Harrison WCOC M40 74:55
30th Jeff Powell Davies BL M21 75:57
31st Richard Purkis NATO M20 76:06
32nd Stuart Parker WAROC M45 76:30
33rd Robert Browne LOC M21 76:35
34th John Taylor SROC M60 77:12
35th Patrick McIver LOC M45 81:38
36th Tony Marlow SROC M45 82:24
37th Paul Wright PFO M50 84:43
38th Steven Breeze WCOC M40 86:05
39th Mark Sammon SELOC M40 87:15
40th Derek Fryer LOC M55 88:59
41st Paul Boyles NATO M35 90:08
42nd Paul Simpson MDOC M40 92:23
43rd Steve Wilson PFO M35 92:41
44th Edward Mellor SELOC M40 94:30
45th Peter Collins SROC M21 96:07
46th Stuart Gall SOLWAY M21 98:13
47th Adam Bennett BL M35 99:00
48th Stephen Fellbaum MDOC M50 99:14
49th Andrew Tomkinson SELOC M40 107:17
50th Mark Hobson SELOC M50 107:53
mp Iain Smith-Ward LOC M40 67:19

Blue Women

Splits

7.500km 215m

Pos Name Club Age Class Time
1st Helen Winskill WCOC W35 55:43
2nd Heather Burrows LOC W21 57:51
3rd Karen Parker BL W45 58:14
4th Heather Gardner SROC W21 66:28
5th Kate Charles WCOC W40 70:20
6th Catherine Wilson PFO W35 70:36
7th Karen Nash SROC W50 72:06
8th Ally Love BL W21 73:28
9th Claire Towler LOC W21 74:12
10th Sarah Jones BARRO W16 75:05
11th Lynne Thomas WCOC W40 77:25
12th Jo Taylor SROC W45 78:49
13th Helen Ashton PFO W21 78:56
14th Debbie Thompson BL W55 79:18
15th Laura Jones BARRO W18 79:53
16th Rowena Browne SROC W50 84:02
17th Alice Fellbaum MDOC W20 87:32
18th Elizabeth Hindle LOC W55 94:30
19th Sarah Watkins SROC W35 94:49
20th Elaine Sutton DEE W45 96:16
21st Heather Fellbaum MDOC W45 97:04
22nd Bethan Mason LOC W21 99:44
23rd Isabel Berry BL W21 100:44
24th Ange Jackson WCOC W35 100:48
25th Nicola Tilt NATO W40 105:50
26th Joanne Field NATO W35 111:16
27th Victoria Dodd IND W21 117:28
28th Claire Allison LOC W45 146:21
29th Debra Hoyle PFO W40 152:27
30th Melody Thompson SELOC W45 179:01
mp Juliet Forsyth SOLWAY W40 94:05

Green Men

Splits

5.000km 160m

Pos Name Club Age Class Time
1st John Britton MDOC M60 36:28
2nd Richard Towler LOC M60 39:58
3rd Cliff Etherden MDOC M60 40:39
4th Brian Jackson SROC M65 40:53
5th Martyn Roome SROC M60 41:08
6th Tim O'Donoghue SOLWAY M60 41:28
7th Steve Buckley LOC M65 42:26
8th Robin Thomas BL M60 42:58
9th Julian Lailey SROC M65 43:03
10th Roger Jackson WCOC M65 43:05
11th Tony Davies SELOC M60 43:13
12th Bob Barnby WCOC M60 43:26
13th Michael Wilmore SROC M60 43:30
14th Simon Cane LOC M65 43:39
15th Chris Lates BL M70 43:40
16th Tony Walker LOC M65 43:58
17th Peter Ross MDOC M65 44:48
18th John Bettinson LOC M70 44:53
19th Roger Smith LOC M60 45:02
20th Tony Duncan WCOC M65 46:39
21st Neil Sprot NATO M60 47:00
22nd Ray Johnstone WCOC M60 47:17
23rd George Crawford-Smith PFO M65 47:52
24th Chris Rostron MDOC M65 48:24
25th Dave McQuillen SOLWAY M65 49:16
26th Tony Wagg MDOC M65 50:23
27th Richard Collins SROC M65 50:48
28th Trevor Roberts MDOC M65 51:00
29th Bill Hyslop SROC M70 51:30
30th Syd Thomas WCOC M60 51:37
31st Chris Kirkham MDOC M65 52:05
32nd Ian Watson MDOC M65 52:21
33rd Andrew Nicoll NATO M70 52:32
34th Andrew Suddaby BL M70 53:13
35th Dave Neild LOC M65 54:00
36th Philip Gager SROC M65 54:12
37th John Pullin LOC M60 54:13
38th Dave Fenwick WCOC M65 54:20
39th Clyde Mitchell BL M65 54:59
40th Stephen Round SELOC M60 55:05
41st Robert Nash SROC M65 55:09
42nd Robert Forster LOC M65 55:57
43rd Richard Moss BL M70 56:51
44th Brian Looker SROC M70 57:25
45th David Mawdsley MDOC M70 57:59
46th Jim Mitchell PFO M70 58:18
47th Andrew Bell BL M60 59:32
48th Steve Burge LOC M70 59:34
49th Fred Miller NATO M60 60:35
50th Dick Whitworth BL M70 60:59
51st Clive Atty SELOC M60 61:24
52nd Walter Wright NATO M70 61:54
53rd Paul Booth SELOC M45 62:23
54th Trevor Smith PFO M65 62:24
55th Richard Day LOC M65 63:16
56th Richard Blake MDOC M60 64:48
57th Roy Stevenson SELOC M65 65:04
58th Jim Lawrence SOLWAY M65 65:08
59th Alan Meadows MEROC M75 65:53
60th Mike Fairburn PFO M70 66:07
61st Bob Richardson NATO M60 66:33
62nd Andrew Major NN M40 69:25
63rd David Moorat BL M70 76:46
64th Grahame Crawshaw MDOC M60 78:02
65th Peter Firth NATO M65 92:44
66th Richard Field NATO M65 98:52
67th David Tomkinson SELOC M70 116:47
mp Andrew Robinson PFO M45 66:42
mp Antony Richardson LOC M65 93:32

Green Women

Splits

4.800km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rosie Watson WCOC W18 35:41
2nd Stella Lewsley BL W55 37:30
3rd Charlotte Somers-Cocks LOC W50 38:14
4th Susan Skinner WCOC W45 40:18
5th Kat Evans WAROC W21 40:20
6th Vicky Thornton MDOC W50 40:46
7th Jane Malley NATO W50 42:56
8th Judy Burge LOC W55 43:35
9th Jane McCann MDOC W45 45:11
10th Kath Wallis PFO W55 45:53
11th Judith Wood PFO W50 46:55
12th Kim Leslie WCOC W45 47:15
13th Penny Bibby WCOC W55 47:37
14th Jackie Chapman LOC W50 47:44
15th Mary Ockenden SROC W50 48:59
16th Helen Smethurst PFO W50 49:01
17th Pauline Richardson LOC W55 49:25
18th Jane Anthony SROC W55 50:01
19th Christine Goulding BL W45 50:36
20th Anne Burbidge WCOC W50 52:15
21st Debbie Watson WCOC W50 53:03
22nd Margaret Mackenzie WCOC W50 53:47
23rd Juliet Bentley SROC W45 56:17
24th Gill Browne LOC W55 56:18
25th Anne Wilson LOC W60 59:03
26th Deb Murrell SROC W45 59:07
27th Kath Etherden SELOC W60 59:21
28th Julia Simpson MDOC W45 60:05
29th Karen Quickfall SROC W45 61:06
30th Kath Speak MDOC W50 61:18
31st Marie Roberts MDOC W50 61:28
32nd Hazel Hindle MDOC W45 61:38
33rd Patricia Davies NATO W55 64:31
34th Linda Collison BL W55 64:58
35th Jenny Jennings WCOC W45 72:01
36th Caroline Barcham SELOC W45 77:53
37th Hilary Cooper NATO W55 81:44
n/c Fran McDonald WCOC W60 86:17
38th Helen O'Donoghue SOLWAY W50 96:17
39th Anita Evans BL W55 99:53
40th Elaine Clarke NATO W55 116:28
41st Ros Kitchen NATO W50 122:44
mp Jane Collins SROC W55 80:31
mp Shirley Sellens PFO W55 111:21

Short Green

Splits

3.900km 105m

Pos Name Club Age Class Time
1st Carol McNeill LOC W65 40:23
2nd Jenny Wren BL W60 43:54
3rd Karen Blackburn BL W65 44:53
4th Andrew Gregory MDOC M75 45:06
5th Sheila Sprot NATO W60 45:12
6th Alan Heron SELOC M75 46:11
7th Simon Mawdsley MDOC M40 48:28
8th Beryl Offley LOC W60 49:27
9th Jillyan Dobby MDOC W60 50:32
10th Peter Knott SROC M75 51:51
11th Irene Crawshaw MDOC W65 52:09
12th Susan Roome SROC W60 54:25
13th Helen Neild LOC W65 56:57
14th Stan Johnston LOC M75 57:20
15th Jan Ellis MDOC W60 57:23
16th Gillian Rowan-Wilde PFO W65 58:05
17th Janet Nash LOC W60 62:05
18th Kath Dixon NATO W60 64:19
n/c Alan Heppenstall LOC M70 64:34
19th Julie Brook MDOC W65 64:35
20th Doreen Fishwick LOC W60 64:53
21st Frances Heron SELOC W70 65:24
22nd Clare Evans LOC W55 68:55
23rd Geoff Armer BL M65 69:03
24th Margaret Buckley LOC W65 69:07
25th Shirley Moss BL W65 69:39
26th Helen Rafferty NATO W65 70:58
27th Diana Mitchell BL W65 76:59
28th Roy Malley NATO M80 77:59
29th Carole Firth NATO W65 78:11
30th Anita Laird BL W65 80:53
31st Alison Doyle MDOC W60 82:05
32nd Isabel Wright NATO W70 86:29
33rd Angela Whitworth BL W70 88:06
34th Judy Suddaby BL W70 92:19
35th Ann Smith LOC W60 94:41
36th Vera Parkins WCOC W80 109:23
37th Ian Smith NATO M80 120:02
mp Verena Johnston LOC W75 57:45
mp Pat Bell BL W60 66:02

Light Green

Splits

3.400km 105m

Pos Name Club Age Class Time
1st Zoe Harding SROC W18 21:20
2nd Alex McCann MDOC M18 22:17
3rd Alistair Thornton MDOC M16 23:35
4th Christopher Nash SROC M18 26:56
5th Patrick Rigg LOC M16 27:23
6th John Dempsey MDOC M16 27:36
7th Andrew Brockbank LOC M16 28:38
8th James Allison LOC M16 30:27
9th Jack Cryer PFO M14 30:36
10th Katrina Hemingway WCOC W16 30:42
11th Hannah Bradley WCOC W18 30:51
12th Tom McCann MDOC M16 33:01
13th Lois Jefferson LOC W16 34:05
14th Jonathan Mortlock SOLWAY M16 34:37
15th Carolyn Hindle MDOC W16 35:01
16th Matt Edge LOC M16 35:21
17th Helen Ockenden SROC W16 36:57
18th Jamie Hoyle PFO M16 38:34
19th Daniel Selby SROC M16 39:35
20th Katie Wright LOC W16 40:23
21st Solomon White WCOC M16 40:42
22nd Paul Eaton WCOC M16 40:54
23rd Matthew Whitby WCOC M16 41:43
24th Katie Mitchell LOC W16 42:10
25th Kate Skinner WCOC W14 42:50
26th Jake Sutcliffe PFO M16 43:04
27th Collette McKenny LOC W18 45:06
28th James Newman BL M16 47:14
29th= Kira Browne SROC W18 48:24
29th= David McAllister NATO M45 48:24
31st Gwen Rea WCOC W60 48:41
32nd Oliver Wright NATO M16 49:10
33rd Ailsa O'Donoghue SOLWAY W14 50:20
34th Philip Jennings WCOC M16 53:14
35th Charlotte Jackson PFO W18 59:12
36th Rosie Martland MDOC W16 60:15
37th Oban Lewsley BL W18 64:31
38th Alice Rea WCOC W18 70:13
39th Lucy Wilson PFO W16 77:37
40th Kirsten Bell LOC W16 80:06
41st Ruaridh Benson SROC M16 84:48
42nd Judith Skedge NATO W65 93:54
mp Richard Moseley LOC M70 43:26

Orange

Splits

3.000km 85m

Pos Name Club Age Class Time
1st Laurence Johnson SROC M14 19:10
2nd Matthew Fellbaum MDOC M14 19:15
3rd Alastair Thomas WCOC M12 19:46
4th Stewart Allison LOC M14 21:35
5th Harry Scott LOC M12 23:14
6th Laura Hindle MDOC W14 23:49
7th Calum Mitchell LOC M14 24:56
8th Katie Lowles WCOC W14 25:15
9th= Annie Ockenden SROC W14 25:26
9th= George Tanner PFO M14 25:26
11th Grace Pugh LOC W14 27:29
12th Jacob Roberts SROC M14 27:38
13th Ben Breeze WCOC M12 28:12
14th Jenny Bradley WCOC W14 28:16
15th Daisy Fletcher-Cooney LOC W14 28:39
16th Max Sutcliffe PFO M14 29:46
17th Daniel Spencer WCOC M12 29:56
18th Ben Nicholl LOC M14 30:01
19th Corinna Howorth PFO W14 30:20
20th James McCann MDOC M12 30:23
21st Ben Cooper LOC M14 30:34
22nd Thomas Edmonds LOC M14 30:38
23rd Lydia Lambert PFO W14 30:57
24th Chris Telford WCOC M14 31:27
25th George Hudson-Chang LOC M14 32:04
26th Rebecca Hall PFO W12 32:33
27th Ryan Smith LOC M14 32:45
28th Hannah Goldswain PFO W14 34:08
29th Niamh Hunter WCOC W12 34:17
30th Ruth Jennings WCOC W14 34:23
31st Joshua Boyles NATO M14 36:02
32nd Jack Caine LOC M14 37:29
33rd Benjamin Martland MDOC M14 38:58
34th Catherine Oakes SELOC W40 39:45
35th Charlie Butterworth LOC M14 40:54
36th Catherine Alice Steur LOC W14 45:38
37th Josh Brooke BL M14 48:58
38th Lisa Kidd SELOC W35 49:58
39th Fiona Statton IND W55 50:54
40th Bethan Cross LOC W14 51:04
41st Robert Perry PFO M12 52:33
42nd Elaine Latham SELOC W60 65:17
43rd Isabelle White WCOC W12 90:40
44th Pauline Booth SELOC W50 93:48
mp Charlie Coward PFO M12 699:40

Yellow

Splits

2.000km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Finlay Johnson SROC M10 17:02
2nd Rosie Spencer WCOC W10 19:44
3rd Christian Wood PFO M10 24:08
4th Ben Goodwin WCOC M12 25:08
5th Carys Thomas WCOC W10 29:09
6th Robert Seddon SELOC M10 29:44
mp Luke Barratt LOC M12 28:25
mp Gemma Manley MDOC W18 60:05

Blue Men A

Splits

7.300km 230m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Fellbaum MDOC M20 38:24
2nd Quentin Harding SROC M50 39:43
3rd John Taylor WCOC M45 51:18
4th William Rigg LOC M16 51:23
5th Richard Tiley LOC M50 51:59
6th Nick Howlett LOC M45 52:30
7th Matthew Penellum LOC M18 52:34
8th Martin Skinner WCOC M45 54:40
9th Jeff Goodwin WCOC M45 54:48
10th Andrew Bradley WCOC M45 57:16
11th Andy Thornton MDOC M50 58:03
12th Ian Selby SROC M50 58:37
13th David McCann MDOC M45 59:13
14th Howard Leslie WCOC M50 59:15
15th Patrick Smyth NATO M55 61:40
16th Roger Thomas WCOC M50 61:48
17th Graham Watson WCOC M50 62:21
18th Paul Jennings WCOC M45 62:37
19th Sam Jefferson LOC M18 62:55
20th David Downes WCOC M55 63:21
21st Alasdair Wilson Craw NATO M55 63:29
22nd Jon Carberry SROC M50 63:37
23rd Alan Ogden MDOC M50 64:19
24th Christopher Bradford NATO M60 65:15
25th John Ockenden SROC M18 66:37
26th Gavin Smith SROC M50 66:44
27th Stephen Edge LOC M45 67:24
28th Chris Roberts SROC M55 68:04
29th Ray Humphreys MDOC M50 68:54
30th John Nash LOC M60 69:25
31st Ian Lowles WCOC M45 69:32
32nd Steve Wrigley SROC M45 71:39
33rd Paul Tickner WCOC M55 74:03
34th Mark Edwards SROC M45 75:00
35th Willard Wright NATO M45 75:05
36th Steve Telford WCOC M45 75:31
37th Paul Jameson NATO M60 77:28
38th Stephen Bingham MDOC M50 81:08
39th Roy McGregor SROC M45 82:02
40th Malachy Buck LOC M18 83:39
41st Chris Whitby WCOC M45 84:30
42nd Mark Burton LOC M50 85:46
43rd Jonathan Eaton WCOC M50 92:57
44th Steve Nicholls MDOC M55 99:19
45th Russell Benson SROC M45 138:22
mp Eddie Speak MDOC M55  
mp Chris Emerson WCOC M55 68:20
mp John Brewer SROC M45 93:25

Blue Men B

Splits

7.300km 210m

Pos Name Club Age Class Time
1st Mark Seddon SELOC M50 52:40
2nd Dan Parker BL M50 56:10
3rd David Mainwaring BL M50 57:19
4th Sandy Burgon BOK M55 58:50
5th Kevin Booth PFO M45 60:02
6th Andy Lewsley BL M55 61:10
7th Gary Newman BL M45 63:05
8th Paul Turner SELOC M50 66:29
9th Mike Wallis PFO M55 68:26
10th Simon Mortlock SOLWAY M45 71:56
11th Kevan Latham SELOC M55 73:13
12th Richard Evans BL M55 75:02
13th Ian Murgatroyd SOLWAY M50 78:45
14th Graham Sellens PFO M55 85:28
15th Philip Nichols BL M55 89:10
16th Joseph Wood PFO M20 90:29
17th Gerry Garvey BL M45 96:43