HIGH PIKE REGIONAL EVENT RESULTS 30/09/07Wed 03/10/2007 17:40
Resultscreated by OE2003 Stephan Kramer 2007

      Pl         Time         Name                               Club                    



M21V  (1)                        5.2 km  195 m   10 C          

       1        56:59         Matthew Goode                      AIRE                    



M21S  (1)                        8.1 km  230 m   18 C          

       1      1:00:15         Mark Saunders                      SROC                    



M21L  (8)                        11.5 km  325 m   18 C         

       1      1:08:26         Steve Birkinshaw                   KNOBOC                  
       2      1:16:22         Thomas Beasant                     DEE                     
       3      1:20:40         John Noblett                       WCOC                    
       4      1:26:50         Dan Parker                         MDOC                    
       5      1:27:16         Michael McIver                     LOC                     
       6      1:35:39         Andy Lewsley                       BL                      
       7      1:38:07         Thomas Burrow                      LOC                     

                   mp         James Ratcliffe                    LOC                     



M35S  (2)                        6.2 km  205 m   14 C          

       1        51:30         Nick Martin                        CLOK                    
       2      1:04:02         Gordon Urquhart                    IND                     



M35L  (1)                        10.1 km  275 m   13 C         

       1      1:26:09         Darren Summerson                   VAREND GN               



M40S  (2)                        6.2 km  205 m   14 C          

       1        52:42         Andrew Reynolds                    BAOC                    
       2      1:04:54         Alex Connock                       MDOC                    



M40L  (14)                       10.1 km  275 m   13 C         

       1      1:06:01         Andrew Bradley                     WCOC                    
       2      1:07:20         Julian Birkinshaw                  IND                     
       3      1:08:24         Charles Mayes                      CLOK                    
       4      1:09:11         Jonathan Brown                     BL                      
       5      1:13:12         Edouard Salathe                    MDOC                    
       6      1:13:37         David McCann                       MDOC                    
       7      1:16:34         Patrick Mciver                     LOC                     
       8      1:18:53         Jeff Goodwin                       WCOC                    
       9      1:19:00         Martin Skinner                     WCOC                    
      10      1:23:23         Peter Hemingway                    WCOC                    
      11      1:24:06         Paul Fox                           SN                      
      12      1:32:54         Jon March                          BL                      
      13      1:37:45         Graeme MacTavish                   IND                     
      14      1:56:38         Darren Baker                       DEE                     



M45S  (10)                       5.2 km  195 m   10 C          

       1        43:14         Jon Carberry                       SROC                    
       2        44:51         Andy Campbell                      DEE                     
       3        45:01         Steve Kruger                       LOC                     
       4        45:31         Damian Jones                       LOC                     
       5        51:07         Tom Higgs                          BL                      
       6        51:17         Ged Hagan                          WCOC                    
       7        51:21         Graham Farley                      LOC                     
       8        55:40         Richard Cummings                   INVOC                   
       9      1:04:29         Steve Gill                         AIRE                    
      10      1:16:08         Roger Browne                       SROC                    



M45L  (19)                       8.1 km  230 m   18 C          

       1        54:56         Alastair Mackenzie                 CLOK                    
       2        58:45         Christopher Wright                 CLOK                    
       3        59:24         Steve McLean                       SROC                    
       4      1:02:14         David Mainwaring                   BL                      
       5      1:04:46         Rob Bailey                         CLOK                    
       6      1:05:10         Gavin Smith                        SROC                    
       7      1:08:46         Phillip Batts                      CLOK                    
       8      1:09:26         Graham Watson                      WCOC                    
       9      1:13:46         Graham Walkden                     LOC                     
      10      1:14:15         Howard Leslie                      WCOC                    
      11      1:15:18         Noel Schorah                       DEE                     
      12      1:17:04         Stephen Fellbaum                   MDOC                    
      13      1:19:37         Rob Marriott                       LOC                     
      14      1:20:14         Chris Pollitt                      WCOC                    
      15      1:21:18         Ian Grant                          DVO                     
      16      1:23:36         Pete Owens                         DEE                     
      17      1:24:00         Barry Young                        NN                      
      18      1:44:06         Edwin P. Van Calster               MDOC                    

                   mp         Eric Pye                           LOC                     



M50S  (3)                        5.2 km  195 m   10 C          

       1      1:02:33         Philip Nichols                     BL                      
       2      1:08:56         Richard Evans                      BL                      
       3      1:14:08         Tim Murphy                         DEE                     



M50L  (10)                       8.1 km  230 m   18 C          

       1        58:29         Richard Wilson                     POW                     
       2      1:03:01         Andrew Quickfall                   SROC                    
       3      1:04:26         Steve Buckley                      LOC                     
       4      1:04:37         Chris Emerson                      WCOC                    
       5      1:06:10         David Downes                       WCOC                    
       6      1:13:36         Rick Browne                        LOC                     
       7      1:14:34         Selwyn Wright                      LOC                     
       8      1:15:11         Nicholas Jones                     AIRE                    
       9      1:17:26         Nick Campbell                      DEE                     
      10      1:33:29         Nicholas Maxwell                   DEVON                   



M55S  (4)                        4.5 km  150 m   14 C          

       1        46:27         Syd Thomas                         WCOC                    
       2        53:55         Stephen Beresford                  MDOC                    
       3        57:40         Neil Sprot                         NATO                    
       4      1:01:06         Bob Richardson                     NATO                    



M55L  (14)                       6.2 km  205 m   14 C          

       1        50:31         Robert McKenna                     NN                      
       2        52:03         Martyn Roome                       SROC                    
       3        52:24         David Hargreaves                   SROC                    
       4        52:58         John Taylor                        SROC                    
       5        53:17         Martyn Gill                        AIRE                    
       6        53:26         Christopher Bradford               NATO                    
       7        55:22         Bob Barnby                         WCOC                    
       8        57:41         Tim O'Donoghue                     SOLWAY                  
       9      1:01:08         Paul Johnson                       BL                      
      10      1:01:33         John Nash                          LOC                     
      11      1:06:19         Paul Jameson                       NATO                    
      12      1:14:57         Ian Gilliver                       MDOC                    
      13      1:17:26         Grahame Crawshaw                   MDOC                    

                   mp         Stewart Gardner                    CLARO                   



M60S  (3)                        3.7 km  145 m   12 C          

       1        35:05         Richard Collins                    SROC                    
       2        48:04         Trevor Roberts                     MDOC                    
       3        49:23         Geoff Armer                        BL                      



M60L  (20)                       6.2 km  205 m   14 C          

       1        46:31         Julian Lailey                      SROC                    
       2        48:03         Brian Hughes                       HOC                     
       3        48:49         Tony Duncan                        WCOC                    
       4        49:52         Mike Vasey                         CLOK                    
       5        53:01         Graham Brown                       KESWICK AC              
       6        54:25         John Ward                          OD                      
       7        55:39         Bob Cooper                         NN                      
       8        56:41         Stephen Wright                     NOC                     
       9        57:20         John Padget                        DEE                     
      10        57:46         Robert Nash                        SROC                    
      11        59:24         Tony Wagg                          MDOC                    
      12        59:57         Roger Jackson                      WCOC                    
      13      1:00:26         Raymond Wren                       BL                      
      14      1:04:02         Mike Cumpstey                      MDOC                    
      15      1:04:12         Dave Neild                         LOC                     
      16      1:04:17         Clyde Mitchell                     BL                      
      17      1:04:33         Ian Watson                         MDOC                    
      18      1:05:57         Bob Elmes                          DEE                     
      19      1:07:49         Dave Skidmore                      DVO                     
      20      1:11:30         Philip Gager                       SROC                    



M65S  (1)                        3.7 km  145 m   12 C          

       1        58:16         Richard Aspinall                   EPOC                    



M65L  (17)                       5.2 km  195 m   10 C          

       1        54:28         Andrew Suddaby                     BL                      
       2        54:30         Peter Lomas                        MDOC                    
       3        54:34         Dick Amour                         INVOC                   
       4        56:47         Barry Harrison                     CLOK                    
       5        56:54         Steve Burge                        LOC                     
       6        57:49         Walter Wright                      NATO                    
       7        58:08         Robin Stansfield                   BL                      
       8        58:14         Brian Looker                       SROC                    
       9      1:00:11         Richard Moss                       BL                      
      10      1:02:54         Dick Whitworth                     BL                      
      11      1:03:42         Dave Allison                       CLOK                    
      12      1:04:53         Barry Barnes                       DEE                     
      13      1:06:52         Roger Mawby                        EBOR                    
      14      1:10:14         Bill Hyslop                        SROC                    
      15      1:13:17         Jim Mitchell                       PFO                     
      16      1:15:51         Ernie Williams                     LEI                     
      17      1:19:41         David Moorat                       IND                     



M70S  (2)                        3.2 km  110 m   11 C          

       1        53:10         Calvin Manning                     SN                      
       2      1:09:07         Tony Simpson                       POTOC                   



M70L  (5)                        4.5 km  150 m   14 C          

       1        45:30         Andrew Gregory                     MDOC                    
       2        52:09         Stan Johnston                      LOC                     
       3        55:07         Mike Hardy                         CLOK                    
       4      1:04:25         Tony Buckland                      NOC                     

                   mp         Mike Winn                          BL                      



M75L  (5)                        3.7 km  145 m   12 C          

       1        51:53         Roy Malley                         NATO                    
       2        58:34         Frank Rose                         MDOC                    
       3      1:02:50         Bob Stewardson                     LOC                     
       4      1:05:08         Des McGinnity                      MEROC                   
       5      1:26:41         Ian Smith                          NATO                    



W21V  (1)                        3.7 km  145 m   12 C          

       1      1:15:57         Ruth Wilson                        NATO                    



W21S  (3)                        5.2 km  195 m   10 C          

       1        57:45         Elise Armer                        BL                      
       2      1:05:25         Sarah Watkins                      SROC                    

                   mp         Sarah Fulwood                      SROC                    



W21L  (6)                        8.1 km  230 m   18 C          

       1        57:45         Cath Wilson                        SROC                    
       2      1:05:00         Angela Brand-barker                WCOC                    
       3      1:09:39         Stella Lewsley                     BL                      
       4      1:17:20         Sally Gilliver                     MDOC                    
       5      1:18:49         Sara Campbell                      DEE                     
       6      1:35:25         Joanne Ratcliffe                   LOC                     



W35S  (4)                        4.5 km  150 m   14 C          

       1      1:28:21         Juliet Forsyth                     SOLWAY                  
       2      1:48:46         Manuelle Salathe                   MDOC                    
       3      1:59:36         Jan Morrison                       IND                     

                   mp         Lindzi Greenwood                   IND                     



W35L  (3)                        6.2 km  205 m   14 C          

       1      1:08:46         Emma Moody                         KNOBOC                  
       2      1:12:11         Lynne Thomas                       WCOC                    
       3      1:15:34         Diane Mayes                        CLOK                    



W40S  (4)                        4.5 km  150 m   14 C          

       1        58:53         Karen Quickfall                    SROC                    
       2      1:04:26         Elaine Sutton                      DEE                     
       3      1:11:56         Isla Mathieson                     CLOK                    
       4      1:16:40         Caroline Barcham                   SELOC                   



W40L  (9)                        6.2 km  205 m   14 C          

       1        50:59         Karen Nash                         SROC                    
       2        55:37         Joanne Taylor                      SROC                    
       3        57:57         Susan Skinner                      WCOC                    
       4      1:00:02         Rowena Browne                      SROC                    
       5      1:05:34         Jane McCann                        MDOC                    
       6      1:05:53         Karen Parker                       MDOC                    
       7      1:13:46         Kim Leslie                         WCOC                    
       8      1:14:58         Tracey Grant                       DVO                     
       9      1:22:31         Caroline Mackenzie                 CLOK                    



W45S  (3)                        3.7 km  145 m   12 C          

       1        46:04         Isabel Brocklebank                 MDOC                    
       2        50:55         Joyce Hemingway                    WCOC                    
       3        56:56         Helen O'Donoghue                   SOLWAY                  



W45L  (12)                       5.2 km  195 m   10 C          

       1        40:34         Margaret Mackenzie                 WCOC                    
       2        48:46         Susan Harding                      SROC                    
       3        48:49         Debbie Watson                      WCOC                    
       4        49:59         Karen Farley                       LOC                     
       5        50:11         Jane Malley                        NATO                    
       6        51:47         Mary Ockenden                      SROC                    
       7        52:31         Ann Cummings                       INVOC                   
       8        54:06         Jacqui Higgs                       BL                      
       9        54:39         Jackie Chapman                     SLOW                    
      10      1:03:16         Marie Roberts                      MDOC                    
      11      1:07:26         Gill Sharp                         SN                      
      12      1:46:57         Shelly Williams                    CLOK                    



W50S  (6)                        3.2 km  110 m   11 C          

       1        36:19         Patricia Davies                    NATO                    
       2        41:59         Pat Moody                          DEE                     
       3        44:55         Chris Murphy                       DEE                     
       4        45:58         Ruth Halsey                        WAROC                   
       5        46:02         Clare Evans                        LOC                     

                   mp         Jane Collins                       SROC                    



W50L  (13)                       5.2 km  195 m   10 C          

       1        52:38         Kate Bryant                        MDOC                    
       2        53:16         Penny Bibby                        WCOC                    
       3        55:10         Judy Johnson                       BL                      
       4        56:25         Jenny Wren                         BL                      
       5        57:49         Gill Browne                        LOC                     
       6      1:01:08         Marion Inchmore                    LOC                     
       7      1:02:50         Judy Warner                        LOC                     
       8      1:06:01         Jane Campbell                      DEE                     
       9      1:07:18         Anne Wilson                        POW                     
      10      1:14:25         Charlotte Roberts                  CLARO                   
      11      1:26:14         Lorraine Porter                    CLOK                    
      12      1:36:48         Alison Doyle                       MDOC                    

                   mp         Jane Archer                        SN                      



W55L  (10)                       4.5 km  150 m   14 C          

       1        45:52         Sheila Sprot                       NATO                    
       2        46:53         Fran McDonald                      WCOC                    
       3        48:53         Janet Nash                         LOC                     
       4        53:04         Lindsey Freeman                    WAOC                    
       5        58:35         Joan Cumpstey                      MDOC                    
       6        59:43         Ruth Ellis                         DVO                     
       7      1:01:03         Kath Etherden                      SELOC                   
       8      1:04:11         Susan Roome                        SROC                    
       9      1:19:56         Janis Mingay                       LOC                     
      10      1:24:19         Vivienne Maxwell                   DEVON                   



W60S  (1)                        3.2 km  110 m   11 C          

       1        50:30         Marian Padget                      DEE                     



W60L  (10)                       4.5 km  150 m   14 C          

       1        51:53         Helen Neild                        LOC                     
       2        57:41         Diana Mitchell                     BL                      
       3        58:11         Barbara Majumdar                   DEE                     
       4      1:01:54         Irene Crawshaw                     MDOC                    
       5      1:04:48         Shirley Moss                       BL                      
       6      1:04:49         Judy Douglas                       POTOC                   
       7      1:06:36         Anne Jago                          SAX                     
       8      1:11:52         Julie Brook                        MDOC                    
       9      1:14:19         Gillian Rowan-Wilde                PFO                     

                   mp         Gill Mawby                         EBOR                    



W65S  (4)                        3.2 km  110 m   11 C          

       1        47:02         Angela Whitworth                   BL                      
       2        54:02         Pat Aspinall                       EPOC                    
       3        56:03         Angela Heppenstall                 LOC                     

                   mp         Margaret Gregory                   MDOC                    



W65L  (7)                        3.7 km  145 m   12 C          

       1        47:38         Louise Wilson                      BL                      
       2        47:54         Rae Lomas                          MDOC                    
       3        48:37         Beryl Blackhall                    SELOC                   
       4        52:59         Marguerite Pennell                 WCOC                    
       5        53:38         Isabel Wright                      NATO                    
       6      1:00:42         Judy Suddaby                       BL                      
       7      1:20:46         Margaret Buckland                  NOC                     



W70L  (4)                        3.7 km  145 m   12 C          

       1        56:08         Sue Birkinshaw                     MDOC                    
       2      1:00:39         Gill Hardy                         CLOK                    
       3      1:06:51         Barbara Plant                      BL                      

                   mp         Verena Johnston                    LOC                     



W75  (1)                         3.2 km  110 m   11 C          

       1      1:19:37         Kath Rose                          MDOC                    



JM1  (1)                         1.3 km  55 m   8 C            

       1        11:21         Duncan Birkinshaw                  IND                     



JM2  (4)                         2.2 km  95 m   13 C           

       1        19:59         Christopher Brown                  BL                      
       2        22:55         Tom McCann                         MDOC                    

                   mp         Matthew Fellbaum                   MDOC                    
                   mp         Ross Birkinshaw                    IND                     



JM3  (4)                         2.8 km  100 m   10 C          

       1        21:49         Matthew Penellum                   BARRO                   
       2        35:46         John Cowper                        WCOC                    
       3        36:05         Andrew Benson                      LOC                     
       4        40:00         Luke Douglas                       LOC                     



JM4  (11)                        3.5 km  115 m   13 C          

       1        26:55         Christopher Nash                   SROC                    
       2        27:03         Ben Emerson                        WCOC                    
       3        29:01         Jack Wright                        LOC                     
       4        30:17         Carl Edmonds                       BARRO                   
       5        30:25         John Ockenden                      SROC                    
       6        30:30         Alex McCann                        MDOC                    
       7        30:50         Aidan Chavasse                     PFO                     
       8        32:37         Sam Lyons                          PFO                     
       9        35:15         Nathan Metcalfe                    LOC                     
      10        36:32         Jonathan Austin                    BARRO                   
      11        49:31         Tommy Moore                        LOC                     



JM5S  (9)                        4.5 km  150 m   14 C          

       1        36:34         Matthew Nash                       SROC                    
       2        38:20         Michael Hudson                     LOC                     
       3        41:35         Joe Bragg                          LOC                     
       4        45:01         Ben Selby                          SROC                    
       5        47:26         Martin McIver                      LOC                     
       6        47:49         Christopher Hemingway              WCOC                    
       7        47:54         Philip Metcalfe                    LOC                     
       8      1:02:28         Craig Bell                         LOC                     
       9      1:09:28         Christopher Marshall               LOC                     



JM5M  (10)                       6.2 km  205 m   14 C          

       1        43:35         Matthew Vokes                      DEE                     
       2        45:28         Roger Bryant                       MDOC                    
       3        49:52         Alex Willis                        PFO                     
       4        49:57         Lewis Taylor                       WCOC                    
       5      1:00:03         Thomas Lawson                      LOC                     
       6      1:00:10         Stephen Horrocks                   PFO                     
       7      1:00:38         Christopher Kayley                 DEE                     
       8      1:00:39         Alastair Pollitt                   WCOC                    
       9      1:01:00         Douglas Tickner                    WCOC                    

                   mp         Liam Carswell                      BARRO                   



JM5L  (9)                        8.1 km  230 m   18 C          

       1        54:36         Elliot Malkin                      MDOC                    
       2        55:58         Jonathan Malley                    NATO                    
       3        56:25         Sandy Hetherington                 SROC                    
       4      1:00:16         Liam Taylor                        PFO                     
       5      1:02:22         Christopher Brand-Barker           WCOC                    
       6      1:03:00         Alistair Jones                     LOC                     
       7      1:11:36         Steven Bragg                       LOC                     
       8      1:19:49         Simon Austin                       BARRO                   
       9      1:26:44         Christopher Beasant                DEE                     



JW1  (3)                         1.3 km  55 m   8 C            

       1        14:50         Evelyn Elmes                       DEE                     
       2        25:50         Ailsa O'Donoghue                   SOLWAY                  
       3        25:52         Emma Forsyth                       SOLWAY                  



JW2  (2)                         2.2 km  95 m   13 C           

       1        20:41         Anne Ockenden                      SROC                    
       2        27:31         Rebecca Cummings                   INVOC                   



JW3  (11)                        2.8 km  100 m   10 C          

       1        29:59         Lisa Quickfall                     SROC                    
       2        31:20         Meghan Hallett                     LOC                     
       3        31:34         Helen Ockenden                     SROC                    
       4        32:30         Eloise Wright                      CLOK                    
       5        32:53         Rebecca Ripley                     LOC                     
       6        37:39         Katrina Hemingway                  WCOC                    
       7        40:10         Collette McKenny                   LOC                     
       8        47:21         Kate Douglas                       LOC                     
       9        50:39         Hazel Browne                       SROC                    
      10        57:06         Hannah Skinner                     WCOC                    

                   mp         Katie Wright                       LOC                     



JW4  (7)                         3.5 km  115 m   13 C          

       1        39:53         Rosie Watson                       WCOC                    
       2        43:00         Kelly Raymond                      LOC                     
       3        45:33         Amelia Elliott                     LOC                     
       4        45:39         Louise Hagan                       WCOC                    
       5        55:45         Daisy Lawn-Tee                     LOC                     
       6      1:04:27         Kira Browne                        SROC                    
       7      1:04:43         Jessica Courtman                   LOC                     



JW5S  (12)                       4.5 km  150 m   14 C          

       1        35:44         Charlotte Watson                   WCOC                    
       2        38:21         Alice Fellbaum                     MDOC                    
       3        42:56         Zoe Harding                        SROC                    
       4        43:36         Rebecca McKenny                    LOC                     
       5        44:07         Jemma Bell                         LOC                     
       6        44:53         Jenny Hubbard                      LOC                     
       7        45:08         Sophie Horrocks                    PFO                     
       8        46:57         Stephanie Bryant                   MDOC                    
       9      1:06:04         Jessica Myers                      LOC                     
      10      1:07:32         Alana Wright                       CLOK                    
      11      1:12:01         Danielle Gabbert                   LOC                     

                   mp         Zoe Smithard                       DEE                     



JW5L  (3)                        6.2 km  205 m   14 C          

       1      1:03:12         Kate Farley                        LOC                     
       2      1:10:20         Catherine Beresford                MDOC                    
       3      1:11:11         Alison Fryer                       LOC                     



White  (8)                       1.3 km  55 m   8 C            

       1        13:16         Ellen Regan                        IND                     
       2        15:03         Sean Penellum                      BARRO                   
       3        15:07         Marie Pepper                       BARRO                   
       4        15:10         James McCann                       MDOC                    
       5        16:19         Mason Strickland                   IND                     
       6        21:19         Sam Lees                           IND                     
       7        27:02         Nick Austin                        IND                     
       8        39:38         James Birkinshaw                   WCOC                    



Yellow  (10)                     2.2 km  95 m   13 C           

       1        17:35         Paul Eaton                         IND                     
       2        23:48         Adam Pagett                        WCOC                    
       3        27:07         Emily Brown                        BL                      
       4        27:56         Ellen & Kerry Reagan               IND                     
       5        31:07         Jack Strickland                    BARRO                   
       6        32:01         Heather Eaton                      IND                     
       7        33:33         Tessa & Edward Higgs               IND                     
       8        33:35         Daniel Pepper                      BARRO                   
       8        33:35         Callum Eavley                      BARRO                   
      10        47:38         Alex Brown                         IND                     



Orange  (9)                      2.8 km  100 m   10 C          

       1        34:05         Gwen Rae                           WCOC                    
       2        40:37         Alice Rae                          WCOC                    
       3        56:34         Katja Mahler                       IND                     
       4        58:19         Heather Sherriff                   IND                     
       5      1:22:44         Louise Fear                        DEE                     
       6      1:23:04         JO Fear                            DEE                     
       7      1:25:49         Family Rodmell                     IND                     

                   mp         Sam Pagett                         WCOC                    
                   mp         Sheila Hampson                     IND                     



Lt Green  (13)                   3.5 km  115 m   13 C          

       1        28:09         Bobby Hagan                        WCOC                    
       2        30:54         Matthew Atkinson                   IND                     
       3        37:04         Brian Wilson                       IND                     
       4        38:15         Paul Tickner                       WCOC                    
       5        39:32         John Roelich                       BL                      
       6        42:36         Pat & Glen Mandesan & Dodd         BARRO                   
       7        50:38         Emma Dyson                         CLOK                    
       8        52:51         David Hicks                        BL                      
       9        58:17         Margaret Buckley                   LOC                     
      10        59:26         Michael Austin                     BARRO                   
      11      1:14:21         Peter Dyson                        CLOK                    
      12      1:17:48         Maurice Collett                    SROC                    
      13      1:25:06         Anita Evans                        IND