Results for Miltonrigg Woods - 07 Mar 2020

...return to index

Course Results

Novice

Results

2.1km

Pos Name Club Category Time Behind
1st James Kenning FELLVIEW Y5 22:22  
2nd Steven Dickinson FELLVIEW Y6 22:27 +0:05
3rd Seren Lees STANWIX Y2 24:32 +2:10
4th William Mounsey FELLVIEW Y3 25:20 +2:58
5th Stanley Wilson HAYTON REC 26:34 +4:12
6th Anna Kenning FELLVIEW Y6 27:24 +5:02
7th Hannah Winkley HAYTON Y5 27:41 +5:19
8th Niamh Lees STANWIX Y2 27:57 +5:35
9th Thomas Mounsey FELLVIEW Y4 29:52 +7:30
10th Cooper Russell CROSBY ON EDEN Y2 30:22 +8:00
11th Ryan Batey HAYTON Y3 31:42 +9:20
12th Jack Batey HAYTON Y5 31:46 +9:24
13th Harriet Ryding STANWIX Y2 32:00 +9:38
14th Jack Mellor TRINITY Y8 35:07 +12:45
15th Chris Mellor IND M40 35:14 +12:52
16th Jed Watkinshaw TRINITY Y8 35:55 +13:33
17th Devon Blaylock TRINITY Y8 36:09 +13:47
18th Quinn Russell CROSBY ON EDEN REC 37:34 +15:12
19th Charlotte Scott GILSLAND PRE 41:06 +18:44
20th Freddie Scott GILSLAND Y1 41:16 +18:54
21st Archie Sims SANDGATE Y8 47:51 +25:29
22nd Megan Emery FELLVIEW Y6 49:47 +27:25
23rd Anna Sims STAINTON Y4 49:52 +27:30
  Jonty Razetti FELLVIEW Y3 m4  
  James Dickinson FELLVIEW Y4 mS  

Long (Green)

Results

4.1km

Pos Name Club Category Time Behind
1st Simon Gardner CLYDE M21 24:40  
2nd Ian Cumpstey WCOC M40 30:23 +5:43
3rd Keith Tonkin BL M60 30:53 +6:13
4th Scott Simpson BL M40 34:01 +9:21
5th Owain Rice BL M21 37:49 +13:09
6th Stephen Eastley BL M65 39:23 +14:43
7th Paul Goldsmith NATO M50 39:43 +15:03
8th Christine Goulding BL W55 42:04 +17:24
9th Raymond Wren BL M70 42:40 +18:00
10th Roger Thomas WCOC M60 45:52 +21:12
11th Richard Evans BL M65 50:03 +25:23
12th Patricia Davies NATO W65 50:15 +25:35
13th Philip Nichols BL M60 53:09 +28:29
14th Mike Cumpstey BL M70 59:58 +35:18
15th Chris Lates BL M80 60:31 +35:51
16th Paul David Williams BL M70 61:09 +36:29
17th Jenny Wren BL W70 63:05 +38:25
18th Joan Cumpstey BL W70 67:48 +43:08
19th Anita Laird BL W75 88:19 +63:39
20th Anita Evans BL W65 103:56 +79:16

Short (Short Green)

Results

2.7km

Pos Name Club Category Time Behind
1st Laura Hazelhurst BL W16 34:47  
2nd Jane Yates BL W50 43:26 +8:39
3rd Dick Whitworth BL M80 50:43 +15:56
4th Ros Earthy WCOC W75 50:46 +15:59
5th Janice Nichols BL W60 51:37 +16:50
6th Trev Earthy WCOC M70 53:46 +18:59
7th Angela Whitworth BL W75 63:34 +28:47
8th Barbara Atkinson BL W65 88:35 +53:48
  Jane Bell IND W60 m13