Results for Coombs Wood - 18 Jan 2020

...return to index

Course Results

Novice

Results

2.1km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st George Rennie WCOC M12 25:31  
2nd Niamh Lees Stanwix School W6 27:25 +1:54
3rd Seren Lees Stanwix School W6 27:53 +2:22
4th Lucy Hetherington Hunter Hall School W12 28:35 +3:04
5th Stanley Wilson Hayton School M5 35:22 +9:51
6th Oliver Armstrong BL Skelton School M10 38:15 +12:44
7th James Thompson IND M21 39:32 +14:01
8th Family Gaskell Eden Runners   43:39 +18:08
9th Annette Mort SROC W50 48:18 +22:47
10th Freddie Scott Gilsand School M5 48:25 +22:54
11th Charlotte Scott Gilsland School W5 49:16 +23:45
12th Family Gaskell Eden Runners   50:34 +25:03
13th Bentley Crawford Wigton School M4 50:49 +25:18
14th Harry Massey Wigton School M4 51:01 +25:30
15th Lucy Wood Hunter Hall School W5 69:34 +44:03
16th Matthew Hartley BL Shap School M5 69:36 +44:05
17th Jack Batey Hayton School M10 71:30 +45:59
18th Tallulah Brough Hayton School W12 71:37 +46:06
19th Ryan Batey Hayton School M10 71:38 +46:07
  Amelia Castle Lazonby School W5 m2  
  Thomas Hartley BL Shap School M10 m4  

Long

Results

4.6km 190m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Simon Gardner CLYDE M21 44:17  
2nd Steve Birkinshaw WCOC M50 46:51 +2:34
3rd Charlie Rennie WCOC M18 47:18 +3:01
4th Jamie Rennie WCOC M50 48:41 +4:24
5th Keith Tonkin BL M60 56:07 +11:50
6th James Chapman BL M35 57:42 +13:25
7th Ian Cumpstey   M40 58:55 +14:38
8th Tom Matthew SROC M45 59:36 +15:19
9th Karen Parker BL W55 59:50 +15:33
10th Francis Shillitoe NATO M45 62:45 +18:28
11th Martyn Roome SROC M65 68:17 +24:00
12th Colin Valentine WCOC M60 71:31 +27:14
13th Christine Goulding BL W55 74:26 +30:09
14th Robin Thomas BL M65 74:29 +30:12
15th Stephen Eastley BL M65 76:32 +32:15
16th Emma Stuart BL W21 79:15 +34:58
17th Sam Huddlestone IND M21 81:36 +37:19
18th Isabel Berry BL W35 81:48 +37:31
19th Andy Lewsley BL M65 82:58 +38:41
20th Noah Hoyle IND M10 83:56 +39:39
21st Benedict Sanderson NATO M14 84:50 +40:33
22nd Richard Evans BL M65 88:48 +44:31
23rd David Rawle BL M50 89:01 +44:44
24th Paul Hadley IND M35 96:53 +52:36
25th Paul Watson BL M60 97:42 +53:25
26th Mike Cumpstey BL M70 97:59 +53:42
27th Norman Jackman IND M14 98:00 +53:43
28th Andrew Mort SROC M50 98:12 +53:55
29th Dylan Jackman IND M45 100:00 +55:43
30th Cate Matthew SROC W14 104:03 +59:46
31st Debbie Jackman IND W45 106:23 +62:06
32nd= Jess Williams Durham Fell Runners W21 107:30 +63:13
32nd= Andy Bevin Durham Fell Runners M21 107:30 +63:13
34th Kim Sanderson NATO W45 107:33 +63:16
35th Emily Atten IND W21 108:40 +64:23
36th Jo Matthew SROC W45 112:42 +68:25
37th Jenny Wren BL W70 114:23 +70:06
38th Paul David Williams BL M70 115:46 +71:29
39th Joan Cumpstey BL W70 128:56 +84:39
  Elizabeth Gardner CLYDE W21 m14-17  
  Malcolm Ruckledge WCOC M75 m13-17  
  Isaac Mort SROC M21 m13-17  
  Dick Whitworth BL M80 m14-17  
  Raymond Wren BL M70 m10  
  George Jackman IND M12 m15 m19  
  Emma Hadley IND W40 rtd  

Short

Results

3.1km 110m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daisy Rennie WCOC W14 47:50  
2nd Ruben Razzetti BL M14 53:29 +5:39
3rd James Birkinshaw WCOC M18 54:24 +6:34
4th Michael Pearson WCOC M75 54:34 +6:44
5th Stella Lewsley BL W65 55:35 +7:45
6th Chris Lates BL M80 58:06 +10:16
7th Karen Blackburn BL W70 61:15 +13:25
8th Patricia Davies NATO W65 61:16 +13:26
9th Helen Rennie WCOC W45 65:25 +17:35
10th Heather Prince BL W60 69:20 +21:30
11th Oscar Sanderson NATO M12 71:22 +23:32
12th Hannah Birkinshaw WCOC W12 74:04 +26:14
13th David Fenwick WCOC M75 74:16 +26:26
14th Ros Earthy WCOC W75 79:24 +31:34
15th Charles Weir   M55 81:46 +33:56
16th Philip Gager SROC M70 87:53 +40:03
17th Richard Moss BL M75 91:32 +43:42
18th Trev Earthy WCOC M70 96:05 +48:15
19th Lesley Wornham WCOC W65 102:57 +55:07
20th Anita Laird BL W75 110:12 +62:22
21st Anita Evans BL W65 113:02 +65:12
  Christine Kiddier BL W65 m2  
  Angela Whitworth BL W75 m9-15  
  Lucy Hetherington Hunter Hall School W12 rtd