...return to index

Year 5 Boys

Splits

1.4km 20m

Pos Name Club Age Class Time
1st Marcus Chappell Hayton   9:24
2nd Jayz Yung Holy Family   11:06
3rd Joseph Riley Holy Family   12:15
4th Tom Strong Borrowdale   12:27
5th Tom Stephenson Holy Family   15:26
6th Freddie Bundock Brigham   17:08
7th Euan King Burlington   17:09
8th Archie Lamb Hayton   17:22
9th Sam Peart Hayton   18:22
10th Will Broome Burlington   18:47
11th Issac Barber Burlington   19:57
12th Harry Ewbank Hunter Hall   20:29
13th Alex Walls Stanwix   21:14
14th Kane Batey Hayton   23:33
15th Tom Pye-Kendall Borrowdale   23:55
16th Oscar Pye-Kendall Borrowdale   24:43
17th Corrie Mayhew Hayton   28:35
m9 Chris Stevenson BRIGHAM   27:50

Year 5 Girls

Splits

1.4km 20m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thea Hackett Hayton   10:43
2nd Heidi Batey Hayton   11:09
3rd Katie Killip Holy Family   12:20
4th Chantelle Peart Hayton   13:42
5th Carys McDonough Hayton   14:19
6th Martha Andrews Holy Family   16:47
7th Jaamine Killip Holy Family   18:32
8th Lorenza Bell Hayton   18:41
9th Yolanda Wilkinson Hunter Hall   20:12
10th Jessica Benson Langdale   20:55
11th Amelie Philips Hayton   22:35
12th Nicole Latour Stanwix   23:32
13th Beau Walkingshaw Hunter Hall   25:04
14th Emily Hetterington Hunter Hall   25:20
15th Samantha Batey Hayton   26:38
16th Alexander Wilson Langdale   59:30
rtd Caden Uren BURLINGTON    
m3-4 Lucy Coward BURLINGTON   17:46

Year 6 Boys

Splits

2.2km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Theo Coates Borrowdale   12:55
2nd Finn Mayhew Hayton   13:59
3rd Wilf Teasdale Eaglesfield Paddle   14:03
4th Harvey Atkinson Burlington   15:21
5th Adam Barry Eaglesfield Paddle   19:45
6th James Clark Stanwix   23:12
7th James Kelly Langdale   23:49
8th Thomas Gill Holy Family   24:06
9th Patrick Stephenson Burlington   24:38
10th Cameron Coates Langdale   25:46
11th Oliver Whalley Holy Family   27:06
12th Finlay Hansford Hunter Hall   27:42
13th Harry Peters Holy Family   29:37
14th Archie Henry Stanwix   30:40
15th Thomas Gale Skelton   32:46
16th Jake Uppard Stanwix   33:54
17th Lewis Elliot Hunter Hall   33:57
18th Thomas Coleman Skelton   42:03
19th Danny Beaty Skelton   46:18
m4-7 James Bell HAYTON   15:41
m2-3 Miles Spedding LANGDALE   17:36
m9 Jacob Wiles BURLINGTON   22:13
m4-8 Matthew Hodgson HAYTON   23:47
w1 w4 Joe Ligema LANGDALE   27:31
m6-11 Nathan Donald SKELTON   48:59

Year 6 Girls

Splits

2km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alexa Weymouth Hunter Hall   14:16
2nd Marcia Copeland HOLY FAMILY   16:06
3rd Gemma O'Dowd Skelton   16:59
4th Hannah Killip Holy Family   22:34
5th Katie Thompson Stanwix   23:25
6th Megan Coward Burlington   27:00
7th Kate Bailiff Eaglesfield Paddle   27:06
8th Naomi Ward Stanwix   28:26
9th Patsy Lamb Holy Family   30:13
10th Vinothini Sarvananthan Eaglesfield Paddle   31:04
11th Stephanie Dennison Stanwix   31:34
12th Charotte Burgess Skelton   32:00
13th ZhuLi McGurk Eaglesfield Paddle   32:21
14th Carrie Baron Holy Family   37:00
15th Violet Simpson Skelton   37:45
16th Georgia Pass BURLING   60:05
17th Jessica Tyson Burlington   86:17
18th Ellie Kirkham Burlington   89:51
m3-6 Charlotte Elliot SKELTON   25:24
m2-3 Eva Wilson LANGDALE   29:20
m2-3 Rowenna Hamilton LANGDALE   33:57
m4-10 Ellen Wilde SKELTON   42:01
m4-10 April Skelton SKELTON   45:53