...return to index

Primary Course A

Splits

1.3km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alexa Weymouth Hunter Hall   9:32
2nd Hannah Potter Hayton   10:10
3rd Jake Uppard Stanwix   10:33
4th James Clark Stanwix   10:42
5th Marcus Chappell Hayton   10:56
6th Michael Adam Stanwix   12:44
7th Will Garson Lanercost   12:49
8th Finn McCormick Stanwix   13:27
9th katie Thompson Stanwix   13:37
10th Oliver Medling Hayton   14:20
11th Thea Hackett Hayton   14:39
12th Heidi Batey Hayton   14:53
13th Amelia Philips Hayton   15:02
14th David-Harry Power Longtown   15:24
15th Sebastian Brady Lanercost   15:33
16th Bobby Rawling Stanwix   16:10
17th Eilidh Nugent Longtown   16:16
18th Kai Main Longtown   16:18
19th Stephanie Dennison Stanwix   16:23
20th William + Felix Lanercost   16:50
21st Phoebe Dudley Shankhill   17:34
22nd Zachary Little Hayton   17:45
23rd Daniel Brocklebank Lanercost   18:12
24th Jake Clarkson Stanwix   18:44
25th Imogen Rolfe Shankhill   19:01
26th Alex Grieve Stanwix   19:26
27th Ellie Clifford Houghton   19:35
28th Amy Blaylock Houghton   20:01
29th Charlotte D + Daisy Cummersdale   21:03
30th Rhys Morris Cummersdale   21:40
31st Finley Kirk Cummersdale   21:48
32nd George McMath Houghton   22:42
33rd Jessica McNamee Houghton   23:22
34th Matthew T + Rhys Shankhill   24:16
35th Cameron + Joshua H Hayton   27:45
36th Charlotte Burgess Skelton   33:04
37th Eleanor Henderson Skelton   33:41
38th Caitlin Brownrigg Skelton   34:14
39th Willan Wallace Skelton   35:07
w1 m5-16 Ellie Mattocks SKELTON   14:48
m7-16 Jennifer Thompson CUMMERSDALE   16:38
m7-16 Charlotte Scott CUMMERSDALE   16:42
m14 Jonny + Oliver M Cumwhinton   20:56
m8-14 w16 Jessica McCauley HOUGHTON   37:44

Primary Course B

Splits

1.3km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Finn Mayhew Hayton   9:17
2nd Benjamin Staddon Cummersdale   10:13
3rd Violet Simpson Skelton   10:17
4th Caitlin Denyer Skelton   10:23
5th James Bell Hayton   11:00
6th Naomi Ward Stanwix   11:25
7th Alex Walls Stanwix   11:36
8th Joseph Edmondson Stanwix   11:47
9th Aimee + Nate Cumwhinton   12:08
10th Ellen Wilde Skelton   12:27
11th Hannah Nelson Lanercost   13:18
12th Charlotte Barrett Shankhill   13:41
13th= Lewis Turner Longtown   13:56
13th= Alfie Lamb Houghton   13:56
15th= Jack Cowton Houghton   14:05
15th= Luke Philips Shankhill   14:05
17th= Martha Andrews Houghton   14:09
17th= Luke Staddon Cummersdale   14:09
19th Euan Dawson Longtown   14:24
20th Georgina Mallinson Shankhill   14:45
21st Priya Stephan Shankhill   15:05
22nd Ella Gate Houghton   15:18
23rd Nicole Latour STANWIX   15:19
24th Emily + Scarlett Cumwhinton   15:44
25th Grace Uppard Stanwix   16:00
26th Fran Telford Houghton   16:14
27th Elizabeth S + Bobby M Hayton   16:27
28th Olivia Atkinson Houghton   16:35
29th Lucy Hetherington Hunter Hall   17:35
30th Jack Robinson Hayton   19:14
31st Joe Nuttney Stanwix   19:26
32nd Archie Lamb Hayton   19:58
33rd Fynn Wilson Cummersdale   20:35
34th Orla + Hannah W Hayton   20:39
35th Will Akadeniz Lanercost   21:00
m14 Liam McCall Stanwix   10:49
m9 Isabelle + Rose Lanercost   11:52
m6 m14 Norma-Jane Power Longtown   12:04
m1 Joseph Kirkhope Stanwix   12:23
m7 Leo Laurie Hayton   12:50
m6 Josie Warwick Longtown   15:07
m6 Jazzy Wolfe Longtown   15:51
m1 Allister Johnstone Cummersdale   17:24
m14 Oliver Jamieson STANWIX   19:27
m1-2 w5 m7-14 Amy Boyle HOUGHTON   34:32

Primary Course C

Splits

1.3km 5m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lucy Hall Lanercost   10:42
2nd Fern Simpson Lanercost   10:58
3rd Matthew Hodgson Hayton   11:20
4th Kane Batey Hayton   11:48
5th Jack Oates Stanwix   11:54
6th Daniel R + Daniel W Cumwhinton   12:01
7th Joshua Morris Stanwix   12:04
8th Archie Henry Stanwix   12:30
9th Brandon Wallace Houghton   12:33
10th Oliver F + Joshua R Cumwhinton   12:35
11th Carys McDonnough Hayton   12:42
12th Alex Metcalfe Cumwhinton   12:48
13th Corrie Mayhew Hayton   13:17
14th Jake Fell Houghton   13:19
15th Nina, Cem + Harris Lanercost   13:47
16th Aaron Morris Houghton   13:52
17th= Karis Abbott Longtown   14:07
17th= Samantha Batey Hayton   14:07
19th Anna + Olivia Lanercost   14:28
20th Rosa North Houghton   14:29
21st Jack B + Ryan B Hayton   14:42
22nd Lucy McKeown Longtown   15:01
23rd Pippa Shay Skelton   15:05
24th Teagan Harrison Hayton   15:06
25th Izzy + Millie Cummersdale   15:20
26th Matthew Shannon Stanwix   15:45
27th Millie Oates Stanwix   16:22
28th Alfie Moran Stanwix   16:37
29th Isabel + Cassie SHANKH   16:57
30th Sophia + Emily Hunter hall   19:00
31st Leo Graham Stanwix   20:08
32nd= Jessica Wildey Houghton   20:21
32nd= James Delin Cummersdale   20:21
34th Harry Medling + 1 Hayton   20:56
35th Rhianna Head Cummersdale   21:20
36th Shaneez White Longtown   22:46
37th Niamh Lewis Longtown   23:34
38th Emma Hannah Houghton   23:48
39th Charlotte B + Charlotte S Hayton   28:10
40th AlexParkin Skelton   32:44
41st Josh Yerkess Skelton   33:09
42nd Luke B + Oliver P Hayton   34:36
m1 m5 Bryce Thomson Longtown   13:33
m2-4 m7-16 Dylan Parry SKELTON   14:28
m14 Thomas Minns Cummersdale   14:40
w7 Shaun Graham Stanwix   28:18

Secondary Course D

Splits

1.4km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Laura Hazelhurst QEGS   9:18
2nd Jack Elliot Trinity   9:22
3rd Bethany Iveson Trinity   10:26
4th Alex Halford Trinity   10:52
5th Ewan Simpson William Howard   11:09
6th Neve Varh Trinity   12:28
7th Kim Farish Richard Rose   12:37
8th jessica Evans Trinity   14:21
9th Mena Cheetham William Howard   15:22
10th Charlie Elliott Trinity   15:23
11th Mary Campbell Richard Rose   16:27
12th Rachel Thorpe Trinity   17:02
13th Lucy Stringer William Howard   17:40
14th Hannah Bisset Trinity   18:17
15th Dikcha Limbu Trinity   18:55
16th Amy Murgatroyd Trinity   19:32
17th Jodie McConnell Trinity   19:50
18th Charlotte Ellis Trinity   20:15
19th Emma Hetherington Trinity   20:18
20th Charlie Butcher Trinity   21:07
21st Leighton Richard Rose   24:09
m6 William Chambers TRINITY   12:55
m5 Sophie Watson William Howard   13:25
m8 Ella Dalgleish Richard Rose   14:45
m13 Summer Collinson Richard Rose   14:47
m13 Leon Bolam Richard Rose   18:37

Secondary Course E

Splits

1.4km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Luke N/C Trinity   8:18
2nd Sophie Milburn Trinity   8:38
3rd Amy Queen Trinity   11:53
4th Kayleigh Skelton Richard Rose   12:09
5th Finn Halford Trinity   13:05
6th Dorina Horvath Trinity   13:08
7th Sammi-Jo Baty Richard Rose   13:54
8th Julia Babik Trinity   14:05
9th Erin Lewis William Howard   14:35
10th Jamie Elliot William Howard   14:36
11th Song McGregor Trinity   15:17
12th Kai Bell Richard Rose   15:49
13th Jaymie Stewart Richard Rose   16:04
14th Grace Kennedy William Howard   16:05
15th Joe Bentley Richard Rose   17:24
16th Nicole Trinity   18:47
17th Chelsea Shankland Trinity   20:27
m6 Archie Morley Trinity   14:51
m14 Sophie Richardson Trinity   16:16
m7 Josh Gregory Trinity   20:20
m9 Ashleigh Longford Richard Rose   23:19
m4 m9 m11-13 m15-17 Lucy Irwin RICHARD ROSE   25:37
m6-17 Jane Alexander TRINITY   28:32
m15-17 Hannah Ridley WILLIAM HOWARD   36:11
m15-17 Melissa Dawson WILLIAM HOWARD   36:40