...return to index

Brown

Splits

8.8km 300m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alastair Thomas WCOC M16 61:22
2nd Duncan Archer CLOK M35 61:49
3rd Steve Birkinshaw WCOC M45 65:25
4th Josh Beech EBOR M21 66:26
5th Shane Ohly WAROC M35 69:57
6th Nigel Wright NN M40 72:53
7th Simon Hunter WCOC M45 81:16
8th Brendan Anglim CLOK M40 81:36
9th Matthew Fellbaum MDOC M18 82:21
10th David Spencer WCOC M45 83:16
11th Rob Stein WCOC M21 83:23
12th Iain Smith-Ward LOC M45 84:49
13th Alan Hartley BL M40 85:06
14th Karen Parker BL W50 87:36
15th Mike Harrison WCOC M45 88:05
16th Andrew Bradley WCOC M50 89:52
17th Ian Cumpstey JOK M35 90:25
18th Colin Valentine WCOC M55 90:39
*** Colour Standard *** *** ***
19th Daniel Parker BL M50 92:55
20th Alan Irving WCOC M45 94:29
21st James Daplyn BL M21 96:27
22nd Martin Skinner WCOC M50 97:35
23rd Noah Howlett LOC M18 97:59
24th Ray Johnstone WCOC M60 118:53
m12-14 m16-17 Alastair Mackenzie CLOK M55 99:02

Blue

Splits

6.9km 255m

Pos Name Club Age Class Time
1st Daniel Spencer WCOC M16 55:07
2nd Helen Ockenden SROC W18 58:30
3rd Bob Dredge WCH M60 62:04
4th Michael Billinghurst WCOC M55 64:06
5th Jack Cryer PFO M16 64:15
6th Alice Rigby CLOK W18 66:45
7th Thomas Woolley WCOC M21 66:49
8th Sam Yates LOC M16 68:19
9th Laura Hindle MDOC W18 69:53
10th George Hare NATO M50 70:08
11th David Downes WCOC M60 71:40
12th Lynne Thomas WCOC W45 71:45
13th Howard Leslie WCOC M50 72:33
14th John Taylor WCOC M50 72:53
15th Susan Skinner WCOC W50 73:28
16th Stella Lewsley BL W60 74:59
17th Bob Barnby WCOC M65 75:38
18th John Taylor SROC M65 80:48
19th Hannah Goldswain PFO W18 80:53
20th Debbie Thompson BL W55 81:10
21st Stuart Graham SOLWAY M45 81:33
*** Colour Standard *** *** ***
22nd George Tanner PFO M16 82:48
23rd Julian Lailey SROC M65 84:33
24th Stuart Parker WAROC M50 85:17
25th Kate Hampshire NN W45 86:08
26th Johanna Cleary LOC W50 86:52
27th Raymond Wren BL M65 90:38
28th Tim Donovan LOC M50 91:27
29th Angela Jackson WCOC W40 92:15
30th Joanne Taylor SROC W50 93:35
31st Lindsey Bayles LOC W50 98:19
m3-16 Anne Ockenden SROC W18 37:31
m4-16 Mark Simmonds LOC M50 54:39
m8-16 Michael Garratt CLOK M60 76:06
m3-7 Michael Pearson WCOC M70 76:26
w12 Stephen Fellbaum MDOC M55 86:14

Green

Splits

4.7km 170m

Pos Name Club Age Class Time
1st Harry Scott LOC M16 42:16
2nd John Noblett WCOC M50 44:03
3rd Andy Lewsley BL M60 49:22
4th Niamh Hunter WCOC W16 49:56
5th Megan Bartlett LOC W16 50:58
6th Paul Johnson BL M60 51:24
7th Grahame Nicoll TAY M55 52:03
8th Oscar Anglim CLOK M16 52:38
9th Kate Donovan IND W21 52:52
10th Daisy Fletcher-Cooney LOC W16 53:18
11th Laura Nicoll TAY W16 53:20
12th Alex O'Donovan LOC M16 54:02
13th Melanie Nicoll TAY W45 54:48
14th David McCann MDOC M50 55:15
15th Roger Jackson WCOC M65 56:14
16th Jon Carberry SROC M55 56:28
17th Margaret Mackenzie WCOC W55 56:37
18th Cliff Etherden LOC M65 56:57
19th Dave Walton LOC M60 57:43
20th Jennie Garbutt WCOC W21 59:20
21st Chris Lates BL M75 59:34
22nd Ian Teasdale WCOC M55 59:48
23rd Vanessa Brierley WCOC W45 60:01
24th Richard Cummings WCOC M55 60:17
25th Jill Smith EBOR W60 60:56
26th Bill Hyslop SROC M70 61:44
27th John Nash LOC M65 62:31
28th Saskia Warren NN W16 62:39
*** Colour Standard *** *** ***
29th Mike Cumpstey BL M65 64:10
30th Mary Rack NATO W55 64:14
31st Jack Caine LOC M16 66:07
32nd Jane McCann MDOC W45 66:31
33rd Malcolm Ruckledge WCOC M70 66:58
34th Helen Neild LOC W65 68:45
35th David Rawle BL M45 68:59
36th David Fenwick WCOC M70 70:00
37th Richard Evans BL M60 72:23
38th Paul Tickner WCOC M60 72:52
39th Gill Browne LOC W60 74:21
40th Rebecca Aspin CLOK W16 74:34
41st Syd Thomas WCOC M60 74:38
42nd Jonathan Eaton WCOC M55 75:14
43rd Janet Nash LOC W60 75:17
44th Joan Cumpstey BL W65 75:36
45th Tom Barkas SROC M65 75:56
46th Gerry Garvey BL M45 81:01
47th Dick Whitworth BL M75 86:20
48th James McCann MDOC M16 91:41
m2-4 rtd Ian Lowles WCOC M50  
m2-4 rtd Katherine Lowles WCOC W18  
w9 Rebecca Wildgoose WCOC W21 69:53
m4 Fran McDonald WCOC W65 98:42

Short Green

Splits

3.3km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Francis Smith-Ward LOC M14 37:22
2nd Catherine Bloom LOC W14 39:43
3rd Heather Ball LOC W16 41:19
4th Catherine Wetherfield WCOC W50 42:50
5th Jan Clenaghan SOLWAY W65 45:24
6th Philip Shrimpton LOC M14 46:29
7th Louise Hagan WCOC W21 47:39
8th Sarah Watkins SROC W40 51:33
9th Sally Rollo SOLWAY W60 52:35
10th Gillian Rowan-Wilde PFO W65 53:37
11th Sue Roome SROC W60 54:48
*** Colour Standard *** *** ***
12th Richard Moss BL M70 64:51
13th Angela Whitworth BL W70 68:53
rtd Steve Telford WCOC M50  
rtd Dave Neild LOC M65  
dns rtd Kate Kilpatrick BL W40  

Light Green

Splits

3.5km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Louis Morris WCOC M14 31:37
2nd Rosie Spencer WCOC W14 34:22
3rd Jeneba Wright NN W14 35:18
4th Thomas Aspin CLOK M14 35:33
5th joseph Metcalfe NATO M14 36:18
6th Henry Teasdale WCOC M12 38:05
7th Caitlin Irving WCOC W12 38:52
8th Ben Dempsey MDOC M14 40:01
9th Jess Ensoll LOC W14 42:01
10th Alexandra Hare NATO W14 42:40
11th Milo Williamson LOC M14 45:03
*** Colour Standard *** *** ***
12th Carys Thomas WCOC W12 47:41
13th George Bradshaw LOC M16 52:24
14th Roxanne Siadat NATO W18 53:14
15th Kian Siadat NATO M14 53:57
16th Alex Christian LOC M14 57:34
17th Isobel Williamson LOC W65 64:41
18th Alison Rawle BL W50 72:53
19th Harriet Wood LOC W14 73:50
20th Leo Jones LOC M14 77:16
m2-3 rtd Ged Hagan WCOC M55  
m4 m6-10 Angela Ruckledge WCOC W65 73:54

Orange

Splits

3.1km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Merryn Stangroom LOC W12 23:17
2nd Fenton Wilson LOC M14 25:31
3rd Patrick Thomas LOC M14 25:50
4th Ellie Simmonds LOC W12 26:33
5th Lucy Gibson LOC W12 27:00
6th Toby Cody LOC M12 27:22
7th Maya Wright NN W12 28:31
8th Matthew Haddow LOC M14 28:41
9th Sophie Evans LOC W12 30:01
10th Gwen Rea WCOC W60 30:25
11th Harry O'Donovan LOC M14 30:52
12th Tom Leech LOC M14 31:41
13th Liam Woodend LOC M12 33:09
14th Joseph Sunley WCOC M12 34:23
*** Colour Standard *** *** ***
15th Aurora Park LOC W12 35:30
16th Thomas Rawle BL M12 37:02
17th Eleanor Maddock LOC W12 50:21

Yellow

Splits

2.5km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sam Hunt BL M10 21:37
2nd Wilfrid Teasdale WCOC M10 23:40
3rd Isabel Sunley WCOC W10 25:40
4th Ben Thomas IND M6 32:20
*** Colour Standard *** *** ***
5th Alexander Hunt BL M5 33:13