MJ

Splits

3.000km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Tom McCann MDOC M14 24:27 1:20
2nd Paul Eaton WCOC M14 25:16 0:41

MO

Splits

7.100km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Alasdair McLeod EUOC M21 39:37 0:37
2nd Hector Haines AIRE M21 43:03 0:34
3rd Simon Gardner EUOC M21 45:31 0:31
4th Carl Edmonds LOC M18 49:37 0:38
5th Huw Stradling EUOC M20 50:02 0:46
6th Graeme Ackland INT M45 50:42 0:54
7th Domantas Cibas EUOC M21 51:18 0:28
8th Mikey Hopkins EUOC M21 51:33 0:25
9th Chris Brand-Barker WCOC M20 52:03 0:19
10th Andrew Lindsay EUOC M18 52:06 0:34
11th Alex McCann MDOC M16 54:41 0:24
12th Alan Hartley WSX M35 55:26 0:19
13th Jeff Powell Davies BL M21 57:18 0:39
14th Ian cumpstey JOK M21 59:04 0:39
15th John Paul O'Reilly EUOC M20 62:47 0:38
16th Toby Harling BL M21 65:00 0:16
17th Ron Kenyon BL M60 66:32 0:26
18th Paul Watson MDOC M35 66:35 0:20
19th Jack Baker EUOC M20 72:51 0:15
20th Kristian Roberts EUOC M18 83:22 0:49
disq Phil Winskill WCOC M35 47:16 0:20
disq Chris Heppenstall LOC M21 50:33 0:48
mp James Ratcliffe BL M35 51:34  
disq Trevor Hindle MDOC M45 53:07 0:37
disq Adam Bennett BL M21 60:07 0:12
mp Roderick Kong EUOC M21 61:59  
disq Tom Mallows ESOC M35 64:11 0:42

MSV

Splits

5.400km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st John Britton MDOC M60 46:23 0:39
2nd Mike Hampton OD M65 47:43 0:32
3rd John Robinson WCH M60 49:03 0:42
4th Crawford Lindsay ESOC M55 50:55 0:30
5th Richard Towler LOC M60 52:40 0:39
6th Robin Sloan RR M60 53:43 0:35
7th Darren Baker DEE M40 54:11 0:40
8th Bob Barnby WCOC M60 57:21 0:39
9th Roger Jackson WCOC M60 57:36 0:37
10th Roger Scrutton ESOC M60 58:47 0:19
11th Simon Brook Aire M55 59:52 0:31
12th Chris Rostron MDOC M60 61:16 0:57
13th Stephen Round SELOC M60 63:19 0:52
14th Steve Brockbank DFOK M60 63:42 0:48
15th Peter Lomas MDOC M70 65:52 0:26
16th Trevor Roberts MDOC M60 66:44 0:41
17th Grahame Crawshaw MDOC M60 66:46 0:26
18th Andrew Payne DEE M60 67:03 1:00
19th John Pullin LOC M60 67:55 0:36
20th Mike Cumpstey BL M65 69:05 0:19
21st Fred Miller NATO M60 69:19 0:48
22nd Chris Lates BL M70 71:43 0:21
23rd Robert Nash SROC M65 72:38 0:24
24th Steve Burge LOC M65 101:42 0:21
25th Brian Odell EBOR M70 113:43 0:54
disq Tim O'Donoghue SOLWAY M55 50:36 0:19
mp Chris Roberts SROC M55 52:05 0:31
disq Roger Smith LOC M60 52:21 0:13
disq Daryl Garfield IND M35 55:03 0:17
disq Antony Richardson LOC M65 59:10 0:36
mp Richard Collins SROC M65 60:46 0:45
mp Kenneth Hutson HALO M60 63:23 0:31
mp David Rosen SROC M55 64:04 0:50
disq Raymond Wren BL M65 68:21 0:20
mp Dave Neild LOC M60 85:02 0:37
mp Mike Atherton LOC M65 87:54 0:42
mp Clyde Mitchell BL M65 98:08 0:52
mp David Moorat BL M70 105:50 0:56

MV

Splits

6.400km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Martin Ward SYO M40 44:06 0:32
2nd Paul Murgatroyd LOG M40 44:31 0:46
3rd Michael Billinghurst WCOC M50 47:36 0:36
4th Ian Maxwell RR M50 48:24 0:25
5th Chris Poole CLOK M40 49:18 0:26
6th Brian Ward HALO M45 50:47 0:43
7th Andrew Kelly Aire M50 51:23 0:49
8th John Slater WCOC M40 52:42 0:33
9th David McCann MDOC M45 54:50 0:48
10th Ian Marshall Aire M45 54:59 0:13
11th Martin Skinner WCOC M45 57:04 0:38
12th Andy Paterson CLYDE M40 57:16 1:00
13th Rupert Hornby rafo M45 57:39 0:23
14th= Andrew Macpherson CLYDE M40 58:30 0:57
14th= Richard Hill DEE M45 58:30 0:22
16th Davie Frame TAY M50 60:21 0:14
17th Tony Brand-Barker WCOC M50 61:02 0:16
18th Nicholas Jones Aire M50 61:43 0:45
19th Steve Telford WCOC M45 68:53 0:19
20th Gerry Garvey BL M45 79:19 0:13
21st Andy Clarke NATO M50 83:52 0:30
22nd Jonathan Eaton WCOC M50 88:03 0:21
23rd David LeBoutillier LEI M55 91:41 0:21
disq Steve Birkinshaw WCOC M40 37:24 0:48
disq Andrew Reynolds BAOC M45 47:40 0:18
disq Nick Evans NOC M50 49:42 0:37
disq Allan Williams WCH M40 51:11 0:42
disq Patrick Smyth NATO M50 51:48 0:20
disq Dan Parker BL M45 54:48 0:34
disq Howard Leslie WCOC M45 56:18 0:43
disq Paul Leonard CLOK M45 58:26 0:20
mp Robert Holder WCOC M55 74:31 0:36

WJ

Splits

3.000km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Louise Adams SYO W14 23:57 0:59
2nd Laura Hindle MDOC W14 24:24 0:44
3rd Kate Skinner WCOC W14 31:09 0:46
4th Ailsa O'Donoghue SOLWAY W14 41:05 1:01

WO

Splits

6.400km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Tessa Hill HOC W21 43:51 0:11
2nd Helen Bridle ESOC W21 44:31 0:14
3rd Catherine Taylor EUOC W21 44:45 0:12
4th Hollie Orr EUOC W21 46:47 0:20
5th Hazel Wright EUOC W21 51:05 0:37
6th Karen Poole CLOK W35 51:59 0:19
7th Alice Leake EUOC W20 52:15 0:30
8th Kirsten Strain EUOC W21 54:38 0:26
9th Alison Campbell EUOC W20 54:55 0:33
10th Isla Simmons EUOC W20 55:58 0:42
11th Sarah Tullie EUOC W20 62:56 0:16
12th Helen Smith HALO W35 66:13 0:32
13th Rachel Rayne EUOC W20 70:34 0:26
14th Heather Hale EUOC W20 72:07 0:38
15th Jo Ratcliffe BL W35 74:12 0:45
disq Charlotte Ward HALO W20 47:28 0:37
disq Megan Mowbray INT W35 49:13 0:38
mp Maria Mackenzie NN W35 59:05 0:54
mp Ally Love BL W21 59:21 0:22
disq Isabel Berry BL W21 59:47 0:48

WSV

Splits

4.700km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Stella Lewsley BL W55 44:53 0:32
2nd Sue Stevens Aire W55 50:27 0:33
3rd Wendy Carlyle Aire W55 54:25 0:29
4th Jean Payne DEE W55 56:00 0:44
5th Patricia Davies NATO W55 57:44 0:34
6th Sally Lindsay ESOC W55 58:23 0:23
7th Jenny Wren BL W60 59:27 0:38
8th Janet Nash LOC W60 59:49 0:23
9th Catherine Odell EBOR W70 65:20 0:25
10th Annette Milburn WCOC W55 67:15 0:20
11th Irene Crawshaw MDOC W65 70:40 0:47
12th Joan Cumpstey BL W60 71:55 0:31
13th Susan Findlay-Robinson WCH W55 72:26 0:51
14th Ann Smith LOC W60 73:43 0:22
15th Sheila Smith EBOR W60 75:44 0:28
16th Rae Lomas MDOC W70 77:02 0:17
17th Diana Mitchell BL W60 77:43 0:30
18th Alison Leonard CLOK W40 81:14 0:33
19th Helen Neild LOC W60 81:33 0:49
20th Sue Birkinshaw MDOC W70 84:34 0:42
21st Anita Laird BL W65 85:44 0:22
22nd Anita Evans BL W55 91:47 0:38
disq Miriam Rosen SROC W60 53:43 0:18
disq Margaret Buckley LOC W60 74:59 0:42
mp Angela Towler LOC W65 96:14 0:49

WV

Splits

5.400km 0m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Carolyn Moon MV W45 49:46 0:31
2nd Angela Brand-Barker WCOC W50 50:45 0:40
3rd Delia Kingsbury WRE W45 51:26 0:15
4th Susan Skinner WCOC W45 54:07 0:41
5th Judy Burge LOC W50 58:24 0:42
6th Catherine Hill DEE W45 58:31 0:24
7th Jane McCann MDOC W45 59:25 0:35
8th Lynne Thomas WCOC W40 60:11 0:39
9th Liz Phillips OD W45 60:13 0:37
10th Elaine Sutton DEE W40 60:49 0:18
11th Eileen Maxwell RR W45 62:02 0:22
12th Margaret Mackenzie WCOC W50 62:05 0:28
13th Elaine Gillies TAY W45 65:13 0:18
14th Pat Moody DEE W50 65:25 0:29
15th Marie Roberts MDOC W50 67:12 0:31
16th Lesley Ward SYO W40 67:19 1:00
17th Linda Kelly CLARO W50 74:12 0:51
18th Amanda Ward HALO W45 83:35 0:38
disq Karen Nash SROC W50 43:04 0:11
disq Karen Parker BL W45 46:18 0:34
disq Jackie Chapman LOC W50 53:34 0:36
disq Janet Evans NOC W50 53:50 0:41
disq Janet Adams SYO W45 55:15 0:40
mp Debbie Thompson BL W55 56:39 0:32
disq Kim Leslie WCOC W45 57:25 0:59
disq Kate Charles WCOC W40 60:26 0:58
mp Judith Bradshaw   W40 69:11 0:19

YM

Splits

1.100km 0m

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Edmonds LOC M12 10:01
2nd James McCann MDOC M12 10:34
3rd Joshua Boyles NATO M12 14:49

YW

Splits

1.100km 0m

Pos Name Club Age Class Time
1st Isabel+maisy Winskill WCOC W10 19:28
2nd Isabel Hill DEE W10 19:59
3rd Isla O'Donoghue SOLWAY W10 22:27