Brown

Splits

8.900km 420m

Pos Name Club Age Class Time
1st Kim Collison WCOC M21 66:05
2nd Michael Noblett WCOC M21 68:33
3rd Steve Birkinshaw WCOC M40 70:40
4th Michael Billinghurst WCOC M50 72:15
5th Chris Heppenstall LOC M21 76:40
6th Heather Burrows LOC W21 77:59
7th Alastair Mackenzie CLOK M50 78:57
8th Alan Irving WCOC M40 79:53
9th David Spencer WCOC M40 80:59
10th Nick Howlett LOC M40 82:25
11th John Slater WCOC M40 82:37
12th Simon Hunter WCOC M40 84:34
13th Julian Lailey SROC M65 87:02
14th Mike Harrison WCOC M40 87:12
15th Richard Wilson LOC M55 94:31
16th Darren Baker DEE M40 103:41
17th Simon Caldwell EBOR M45 104:39
18th Ray Johnstone WCOC M60 117:44
dnf Michael Thompson NN M40  
dnf Tom Mitchell NGOC M21  

Blue

Splits

6.900km 290m

Pos Name Club Age Class Time
1st Paul Gaines BL M40 56:52
2nd Peter Haines AIRE M55 61:22
3rd Andy Lewsley BL M55 61:38
4th James Ratcliffe BL M35 62:05
5th David Mainwaring BL M45 63:15
6th Sam Jefferson LOC M16 63:21
7th Stuart Parker WAROC M45 66:06
8th Patrick Rigg LOC M16 69:01
9th Jeff Goodwin WCOC M45 70:21
10th Ian Turner SOLWAY M60 71:01
11th Simon Filmore LOC M55 71:53
12th Margaret Mackenzie WCOC W50 72:38
13th Andy Sykes DVO M45 72:54
14th Stephen Edge LOC M45 74:30
15th John Bettinson LOC M70 75:13
16th Paul Jennings WCOC M45 76:16
17th Paul Johnson BL M60 76:37
18th Rick Browne LOC M55 76:48
19th Rebekah Beadle LOC W45 76:57
20th Jonathon Crabbe LOC M16 77:37
21st Michael Reynolds NWO M60 79:01
22nd Mike Hind WCOC M60 80:49
23rd Nick Moore WCOC M50 81:03
24th Nicholas Jones AIRE M50 81:54
25th Angela Jackson WCOC W35 83:37
26th Karen Maxwell RR W16 83:48
27th Robert Brandon OD M60 84:33
28th Roger Lott AIRE M60 85:51
29th Debbie Thompson WCOC W55 87:57
30th Roger Jackson WCOC M60 89:22
31st Jason Simpson TINTO M35 90:17
32nd Allen Barnes CLARO M65 91:00
33rd Bill Hyslop SROC M65 92:05
34th Andrew Whitehead WAROC M45 92:39
35th Alex Chaudhri WCOC M16 93:10
36th Ben Hewson LOC M14 96:06
37th Jenny Wren BL W60 97:19
38th John Williams SOS M55 104:54
39th Gerry Garvey IND M45 137:29
40th Mark Williams HAVOC M45 141:35
mp Selwyn Wright LOC M55 76:54
mp Keith Willdig OD M60 94:05

Green

Splits

4.900km 210m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Thomas WCOC M50 46:50
2nd Steve Breeze WCOC M40 48:13
3rd Martyn Roome SROC M55 48:51
4th Stella Lewsley BL W55 50:22
5th Gary Newman BL M45 50:45
6th Howard Leslie WCOC M45 51:46
7th Julia Laverack WAROC W45 53:25
8th Emma Moody WCOC W40 56:16
9th Jackie Chapman LOC W50 59:08
10th Ged Hagan WCOC M50 59:13
11th Susan Skinner WCOC W45 60:16
12th Clyde Mitchell BL M65 60:31
13th Eileen Maxwell RR W45 63:42
14th Kate Charles WCOC W40 63:59
15th Dave Neild LOC M60 65:01
16th Robert Forster LOC M65 65:08
17th Barry Harrison CLOK M70 65:57
18th Helen Smethurst PFO W50 66:34
19th Jon Eaton WCOC M50 66:54
20th Diana Turner SOLWAY W60 67:09
21st Gill Browne LOC W55 67:59
22nd Kim Leslie WCOC W45 68:12
23rd Paul Williams BL M60 69:24
24th Fran McDonald WCOC W60 69:46
25th Dick Whitworth BL M70 70:43
26th Carmen Elphick EBOR W35 71:19
27th Helen Neild LOC W60 73:30
28th Anne Wilson LOC W55 73:43
29th Neil Morley BL M50 73:47
30th Karen Blackburn BL W65 74:31
31st Linda Collison BL W55 76:30
32nd Gavin Moore WCOC M20 77:27
33rd Diana Mitchell BL W60 77:41
34th Richard Evans BL M55 80:02
35th Bill Burlton NATO M65 81:22
36th Colin Southall WCOC M60 81:53
37th Anil Nayar BL M55 82:29
38th Ruth Fletcher NATO W60 83:42
39th Jackie Barnes CLARO W65 85:12
40th Amelia Elliott LOC W18 85:31
41st Judith Filmore LOC W50 87:07
42nd Sue Bicknell OD W65 89:48
43rd Chris Whitby WCOC M45 90:17
44th Sarah Hiscoke BL W50 91:02
45th Christine Moseley LOC W65 91:22
46th Richard Mosely LOC M70 93:11
47th Alan Platts LOC M55 94:02
48th Dave Allison CLOK M70 98:35
mp Christine Goulding BL W45 60:15
mp Denise Neild IND W40 66:38

Short Green

Splits

3.400km 125m

Pos Name Club Age Class Time
1st Steve Telford WCOC M45 39:52
2nd Anne Burbidge WCOC W50 43:06
3rd Rachel Osborn WAROC W35 43:13
4th Ian Lowles WCOC M45 44:13
5th Gillian Rowan-Wilde PFO W65 45:04
6th Richard Moss BL M65 50:20
7th Stan Johnston LOC M75 50:35
8th Marguerite Pennell WCOC W70 52:57
9th Louise Hagan WCOC W20 53:23
10th Louise Wilson BL W70 54:25
11th Shirley Moss BL W65 54:49
12th Peter Beighton SROC M75 57:16
13th Rachael Hamblin BL W40 60:07
14th Verena Johnston LOC W75 62:33
15th Helen Morley BL W50 68:50
16th Jo Ratcliffe BL W35 71:10
17th Mike Hardy CLOK M70 71:54
18th Alan Heppenstall LOC M65 72:40
19th Roy Malley NATO M80 73:33
20th Barbara Plant BL W70 73:34
21st Sue Birkinshaw MDOC W70 74:44
22nd Emily Mitchell NGOC W21 79:23
23rd Gerald Babb LOC M80 89:49
mp Anita Evans BL W55 83:25

Light Green

Splits

3.500km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Noah Howlett LOC M14 44:29
2nd Alastair Thomas WCOC M12 45:33
3rd Matthew Whitby WCOC M14 46:45
4th Katie Lowles WCOC W14 50:35
5th Esther Moore WCOC W16 52:46
6th Sarah Moore WCOC W18 55:25
7th Jenny Bradley WCOC W14 57:22
8th Kate Skinner WCOC W14 58:29
9th Glenda Moore WCOC W50 58:49
10th Matt Edge LOC M16 61:39
11th John Waite IND M60 63:51
12th James Newman BL M16 65:22
13th Barnaby Angus-Southall WCOC M21 67:40
14th Emily Brown BL W12 70:59
15th Philip Jennings WCOC M14 72:09
16th Chloe Bell LOC W16 75:31
17th Sarah Chaudhri WCOC W45 78:56
18th= Florrie Dobson LOC W14 86:11
18th= Collette Fellows LOC W14 86:11
20th Peter Metcalfe IND M40 91:23
21st Margaret Angus WCOC W65 103:49
22nd Keith Bevan SROC W55 107:42
23rd Mary Nayar BL W55 114:19
dnf Deborah Reynolds NWO W60  
mp Ian Smith NATO M80 65:49
mp Ben Nicholl LOC M14 73:34

Orange

Splits

2.800km 150m

Pos Name Club Age Class Time
1st Mary Barron LOC W12 40:29
2nd Grace Pugh LOC W12 45:22
3rd Chris Telford WCOC M12 53:12

Yellow

Splits

2.100km 75m

Pos Name Club Age Class Time
n/c Grace Pugh (2) LOC W12 18:38
n/c Mary Barron (2) LOC W12 19:58
1st Niamh Hunter WCOC W11 22:18
2nd Peter Clough WAROC M9 22:34
3rd Ben Goodwin WCOC M9 23:32
4th Charlotte Gaines BL W35 25:13
5th Ben Breeze WCOC M12 27:10
6th Ruth Jennings WCOC W12 29:05
7th Elizabeth Morley BL W12 29:44
8th Dan Hull CLOK M10 31:42
9th Jess Breeze WCOC W10 33:12
10th Carys Thomas WCOC W10 40:29
11th Suzanne Morley BL W14 41:07
12th James Birkinshaw WCOC M7 55:01
13th Isabel Gaines BL W5 77:37
mp Matthew Birkinshaw WCOC M5 27:55
mp Robert Farthing BL M6 65:16
mp Eleanor Farthing BL W7 65:59