45 Minute Score

Splits

30 controls, limit 45minutes

Pos Name Club Age Class Score Time Points Penalty Manual Adj Controls, in order visited
1st Mike Cumpstey BL   300 31:50 300 0   127, 130, 109, 105, 128, 119, 122, 120, 104, 110, 111, 112, 115, 116, 118, 114, 103, 117, 125, 129, 102, 108, 107, 121, 124, 101, 106, 123, 113, 126
2nd Gary Newman BL   300 32:43 300 0   127, 130, 109, 128, 119, 122, 120, 110, 111, 112, 104, 115, 116, 118, 114, 103, 117, 125, 129, 102, 108, 107, 121, 124, 123, 113, 106, 126, 101, 105
3rd Joan Cumpstey BL   300 39:36 300 0   127, 130, 109, 105, 128, 119, 122, 104, 120, 110, 111, 112, 115, 116, 118, 114, 103, 117, 125, 129, 102, 108, 107, 121, 124, 101, 106, 123, 113, 126
4th Dick Whitworth BL   300 43:17 300 0   101, 106, 126, 113, 123, 124, 121, 107, 108, 102, 129, 125, 117, 103, 118, 116, 114, 115, 111, 110, 112, 104, 120, 122, 119, 128, 109, 105, 127, 130
5th James Newman BL   290 42:05 290 0   101, 106, 113, 123, 121, 124, 107, 108, 102, 129, 125, 117, 103, 114, 116, 115, 112, 104, 120, 122, 119, 128, 109, 130, 127, 105, 126, 110, 111
6th Anita Evans BL   200 47:54 230 30   113, 106, 123, 121, 124, 108, 107, 102, 129, 125, 117, 103, 114, 116, 115, 111, 110, 112, 120, 104, 122, 119, 127

Easy Course 1

Splits

2.400km

Pos Name Club Age Class Time
1st Sophie Cairns Wetheral Brownies   9:21
2nd George Harrison Hayton Primary   11:48
3rd Morgan Weymouth Hunter Hall   11:51
4th Claudia Robson William Howard   12:02
5th Lowri + Emma Wetheral Brownies   12:25
6th Hannah Greenway Wetheral Brownies   12:28
7th Alexandra Bell Ind   12:49
8th Alex + Amelia Wetheral Brownies   12:51
9th Brody Weymouth Hunter Hall   13:54
10th Nathan +Jacob Fidler Skelton Primary   15:01
11th Sabrina + Katie Wetheral Brownies   15:10
12th Eleanor Joyce Wetheral Brownies   16:18
13th Lewis Yates Armathwaite   17:26
14th Maisie Yates Armathwaite   17:29
15th Hannah + Anastasia Wetheral Brownies   19:07
16th Adam Nellist Ind   19:28
17th Emily + Sarah Wetheral Brownies   22:19
18th Danni + Kristiana Wetheral Brownies   24:31
19th Lucinda Coopland Wetheral Brownies   32:42
20th Kaitlin + Kerry Wetheral Brownies   38:04
21st Olivia + Sally Wetheral Brownies   43:18
22nd Niamh Connolly Wetheral Brownies   106:31

Easy Course 2

Splits

2.500km

Pos Name Club Age Class Time
1st George Harrison Hayton Primary   17:49
2nd Maisie Yates Armathwaite   22:21
3rd Lewis Yates Armathwaite   22:57
4th Hannah Greenway Wetheral Brownies   23:48
5th John Wigham William Howard   24:30
6th Adam Nellist Ind   24:34
7th Sarah + Emily Wetheral Brownies   26:54
8th Lucinda Coopland Wetheral Brownies   32:20
9th Morgan Weymouth Hunter Hall   33:53
10th Eleanor Joyce Wetheral Brownies   36:05
11th Amelia Laidlaw Wetheral Brownies   36:07
12th Nathan + Jacob Fidler Skelton Primary   37:54
13th Alex Carruthers Wetheral Brownies   40:00
dnf Hannah + Anastasia WETHERAL BROWNIES    
mp Alexandra Bell Ind   12:32
mp Lowri + Emma Wetheral Brownies   24:10

Easy Course 3

Splits

2.500km

Pos Name Club Age Class Time
1st Emily + Sarah Wetheral Brownies   14:56
2nd Lowri + Emma Wetheral Brownies   15:03
3rd Adam Nellist Ind   16:23
4th Eleanor Joyce Wetheral Brownies   17:12
5th Sophie Cairns Wetheral Brownies   18:01
6th Hannah + Anastasia Wetheral Brownies   18:16
7th Sabrina + Katie Wetheral Brownies   19:07
8th Hannah Greenway Wetheral Brownies   20:14
9th Danni + Kristiana Wetheral Brownies   21:27
10th Kaitlin + Kerry Wetheral Brownies   24:03
11th Alex + Amelia Wetheral Brownies   25:18

Easy Course 4

Splits

2.500km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lowri + Emma Wetheral Brownies   17:56
2nd Brody Weymouth Hunter Hall   20:30
3rd Sophie Cairns Wetheral Brownies   42:25
dnf Niamh Connolly WETHERAL BROWNIES    
dnf Sabrina + Katie WETHERAL BROWNIES    
mp Danni + Kristiana WETHERAL BROWNIES   33:53
mp Olivia + Sally WETHERAL BROWNIES   38:46

Long Hard Course

Splits

4.800km

Pos Name Club Age Class Time

Long non Swimmers

Splits

10.400km

Pos Name Club Age Class Time
1st Mike Cumpstey BL   46:24
2nd Jerry Garvey Ind   50:02
mp Richard Evans BL   49:17

Medium Course

Splits

2.500km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st George Harrison Hayton Primary   14:07
2nd Claudia Robson William Howard   22:19

Short and Brown

Splits

5.800km

Pos Name Club Age Class Time
1st Karen Blackburn BL   31:10
2nd Rachael Hamblin BL   33:36
3rd Christine Roberts EBOR   38:58
mp Stella Lewsley BL W55 23:38