BROWN

Splits

7.500km 235m

Pos Name Club Age Class Time
1st Steve Birkinshaw WCOC M40 53:36
2nd Martin Bagness WAROC M50 58:08
3rd John Tullie RR M50 61:56
4th Adrian Pickles AIRE M50 65:26
5th Alan Irving WCOC M40 66:59
6th Karen Parker BL W45 67:29
7th Dan Parker BL M45 68:50
8th Paul Gaines BL M40 68:53
9th Chris Naylor WCOC M21 69:30
10th Martin Skinner WCOC M45 70:52
11th Nick Howlett LOC M40 74:29
12th Mike Harrison WCOC M40 74:34
13th Francis Shillitoe NATO M35 79:49
14th Derek Fryer LOC M55 86:13
15th Richard Hill DEE M45 87:59
16th Graham Hemingway WCOC M18 105:33
17th Mark Graham CPR M50 112:02
mp Todd Oates LOC M21 59:30
mp Ray Johnstone WCOC M60 112:32

BLUE

Splits

5.500km 195m

Pos Name Club Age Class Time
1st John Noblett WCOC M45 54:15
2nd Jeff Powell Davies BL M21 54:44
3rd Andy Lewsley BL M55 55:28
4th David Mainwaring BL M45 55:29
5th Kenneth Daly INT M45 58:34
6th John Taylor WCOC M45 62:39
7th Robin Thomas BL M60 63:33
8th Adam Bennett BL M35 66:21
9th Bob Barnby WCOC M60 68:43
10th Stephen Edge LOC M45 71:17
11th Martyn Roome SROC M55 71:26
12th Tim O'Donoghue SOLWAY M55 72:32
13th Simon Filmore LOC M55 72:41
14th Steve Buckley LOC M60 72:57
15th David Hargreaves SROC M60 73:32
16th Rick Browne LOC M55 74:20
17th Judy Burge LOC W50 74:54
18th Sam Jefferson LOC M16 75:38
19th Lynne Thomas WCOC W40 77:48
20th Rebekah Beadle LOC W45 79:35
21st Ron Kenyon BL M55 79:45
22nd Selwyn Wright LOC M55 80:30
23rd Debbie Thompson BL W55 80:34
24th Steve Burge LOC M65 81:33
25th Keith Willdig OD M60 81:41
26th Jackie Chapman LOC W50 81:55
27th Roger Smith LOC M60 82:28
28th Angela Jackson WCOC W35 83:36
29th Paul Flynn NATO M45 84:43
30th Graham Farley LOC M50 86:51
31st Richard Evans BL M55 91:12
32nd Dave Neild LOC M60 93:23
33rd Roy McGregor SROC M45 96:31
34th Barry Young NN M50 98:09
35th Jonathon Crabbe LOC M16 107:00
36th Tom Spencer LOC M16 114:21
37th Ged Hagan WCOC M50 115:04
38th Joyce Hemingway WCOC W45 115:24
dnf Patrick Bonnett CLOK M45  
mp Howard Leslie WCOC M45 57:36
mp Margaret Mackenzie WCOC W50 66:27
mp Catherine Hill DEE W45 112:36

GREEN

Splits

4.000km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Thomas WCOC M50 44:00
2nd Susan Skinner WCOC W45 45:50
3rd Natalie Beadle LOC W16 50:59
4th Tim Lawrence IND M35 53:36
5th Dave McQuillen SOLWAY M65 55:15
6th Heather Wornham WCOC W16 55:55
7th Philip Nichols BL M50 56:01
8th Stella Lewsley BL W55 57:05
9th Rose Lord WAROC W21 57:59
10th Tony Duncan WCOC M65 58:38
11th Katrina Hemingway WCOC W16 58:51
12th Ian Ramsay WAROC M45 59:18
13th Roger Jackson WCOC M60 59:46
14th Graham Brown IND M60 60:20
15th Steven Breeze WCOC M40 61:38
16th Dick Whitworth BL M70 62:36
17th Karen Farley LOC W50 62:46
18th Diana McClure LOC W60 63:20
19th Richard Moss BL M65 65:07
20th Ruth Akers SYO W21 66:02
21st Emma Moody WCOC W40 67:56
22nd Dave Fenwick WCOC M65 68:16
23rd Michael Milburn WCOC M50 68:57
24th Gary Newman BL M45 71:37
25th Andrew Suddaby BL M70 73:55
26th Kim Leslie WCOC W45 74:09
27th Mike Atherton LOC M65 74:57
28th Neil Morley BL M50 75:10
29th Sydney Thomas WCOC M55 75:39
30th Simon Lewis LOC M45 78:34
31st Susan Roome SROC W55 81:24
32nd Linda Collison BL W55 81:37
33rd Isabel Berry BL W21 82:58
34th Juliet Bentley SROC W40 84:28
35th Gill Browne LOC W55 84:53
36th Penny Clay BL W40 86:20
37th Judith Filmore LOC W50 86:29
38th Anil Nayar BL M55 89:32
39th Sarah Hiscoke BL W50 90:22
40th Rhiannon George IND W40 90:31
41st Rachael Hamblin BL W40 96:02
42nd Robert Watton LOC M50 96:21
43rd Margaret Willdig OD W55 98:41
44th Bethan Mason WCOC W21 101:33
45th Ann Smith LOC W60 103:49
46th Chris Whitby WCOC M45 114:55
47th Ian Lowles WCOC M45 134:19
dnf Richard Warner WCOC M60  
mp Catherine Bonnett CLOK W47 113:22
mp Sally Collison IND W50 116:29

SHORT GREEN

Splits

3.100km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Dick Collins SROC M65 40:28
2nd Anne Burbidge WCOC W50 41:07
3rd William Pickles IND M16 50:17
4th Stan Johnston LOC M75 51:59
5th Steve Telford WCOC M45 52:40
6th Christopher Brown BL M14 53:21
7th Helen O'Donoghue SOLWAY W45 57:12
8th Clare Evans LOC W50 61:00
9th Elizabeth Watton LOC W16 64:14
10th Shirley Moss BL W65 64:38
11th Jane McQuillen SOLWAY W65 66:22
12th Helen Morley BL W50 67:08
13th Marguerite Pennell WCOC W70 70:23
14th Judy Suddaby BL W70 72:03
15th Barbara Plant BL W70 72:04
16th Helen Neild LOC W60 73:38
17th Lesley Wornham WCOC W55 74:04
18th Verena Johnston LOC W75 75:11
19th Anita Evans BL W55 76:08
20th Gerald Wilson BL M70 76:50
21st Jane Collins SROC W50 76:52
22nd Louise Wilson BL W70 77:30
23rd Margaret Buckley LOC W60 80:56
24th Alan Heppenstall LOC M65 85:20
mp Callum Pearson WCOC M16 65:39

LIGHT GREEN

Splits

3.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lois Jefferson LOC W14 43:53
2nd Adam Bartlett LOC M14 44:19
3rd Andrew Brockbank LOC M14 46:20
4th Alastair Thomas WCOC M12 50:06
5th Jack Rotherham LOC M14 52:15
6th Kirsten Bell LOC W14 52:36
7th Kate Skinner WCOC W14 56:32
8th Matt Edge LOC M16 59:15
9th Stuart Pyper WCOC M40 60:23
10th James Newman BL M15 61:33
11th Sam Prosser IND M11 63:36
12th Jim Pannone IND M12 63:45
13th Emily Brown BL W12 66:43
14th Ben Nicholl LOC M12 73:14
15th Angus Moffatt BL M12 73:21
16th Matthew Whitby WCOC M14 81:47
17th Jo Ratcliffe BL W35 81:57
18th Eve Pannone IND W10 83:47
19th Barney Pannone IND M7 84:05
20th Mary Nayar BL W55 91:14
21st Ailsa O'Donoghue SOLWAY W14 103:04
22nd Alison Stewart IND W45 107:35
dnf Karen Pearson WCOC W45  
mp James Ratcliffe BL M35 62:11
mp Katie Lowles WCOC W12 134:25

ORANGE

Splits

2.800km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Daisy Fletcher-Coone LOC W12 34:47
2nd Callum Mitchell LOC M14 38:07
3rd Lucy Ball LOC W12 45:18
4th Grace Pugh LOC W12 46:07
5th Morna McDowell WCOC W45 46:20
6th Phoebe Burch LOC W14 53:16
7th Catherine Steur LOC W12 59:45
8th Rebecca Graves LOC W12 60:07
9th India Cassley LOC W12 62:15
dnf Chris Telford WCOC M12  
mp Fleet Simpson/Ryan Smith IND M13 75:07

YELLOW

Splits

Pos Name Club Age Class Time
n/c Daisy Fletcher-Coone LOC W12 22:17
1st Charlotte Gaines IND W35 23:49
n/c Phoebe Burch LOC W14 25:12
2nd Megan & Katie Lewis LOC W14 25:57
n/c India Cassley LOC W12 26:17
n/c Callum Mitchell LOC M14 27:16
n/c Grace Pugh LOC W12 27:27
3rd Suzanne Morley BL W14 27:29
n/c Catherine Steur LOC W12 28:33
4th Jess Breeze WCOC W10 30:45
5th Emily Bonnett CLOK W15 31:23
6th Helen Moffatt IND W11 31:47
7th Ben Breeze WCOC M12 35:10
8th Isla O'Donoghue SOLWAY W10 35:28
n/c Lucy Ball LOC W12 38:00
n/c Rebecca Graves LOC W12 39:06
9th Freya McDowell WCOC W12 42:32
10th Carys Thomas WCOC W10 45:40
11th Jennifer Ramsey WAROC W10 47:44
12th Kirsten Ramsey WAROC W11 49:47
13th Alex Brown IND M8 51:28
14th Sam Pincombe IND M7 51:30
15th Robert Farthing BL M10 52:10
16th Isabel Hill DEE W10 52:11
17th Elizabeth Farthing BL W40 52:43
18th Elizabeth Morley BL W12 69:31
19th Robert Ramsay IND M6 75:00
20th Sam Ramsay IND M3 75:14
21st Ben Sanderson NATO M4 79:52
22nd Isabel Gaines IND W4 79:54
mp Harvey Thompson IND M12 29:15
mp Oliver Moffatt IND M50 31:51
mp Aengus McDowell WCOC M14 43:00
mp James Birkinshaw WCOC M10 53:56
mp Megan Smith/Luke Simpson IND M8 67:38